İngiltere’de göçmenlik sistemi işlemiyor

İngiltere'de üst üste çıkan skandallar üzerine bir türlü tartışmaları dinmeyen Göçmenlik Ofisi'nin göçmenlere uygulayacağı yeni sistemin rayına oturabilmesinin yıllar alacağı belirtildi.

John Reid’in serbest bırakılan yabancı uyruklu vatandaşların sınırdışı edilmesi ve göçmenlere yönelik uyguladığı yeni sistemin işleyebilmesinin ise yıllar alacağı söyleniyor. Göçmenlik Ofisi Direktörü Lin Homer, Parlamento’da milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada göçmenlik sisteminin istenilen seviyeye ulaşmasının aylar değil yıllar alacağını söyledi. Charles Clarke yönetimi sırasında alınan kararların yanlış olduğunu kabul eden Homer, Clarke’ın ayrıca kendisini hayal kırıklığına uğrattığını da belirtti.

Hükümetin, Göçmenlik Ofisi’nde var olan sorunlara el atamadığı görüşünü belirten Muhafazakarlar ise, Göçmenlik Ofisi’nin Başbakan Tony Blair’in sınırdışı edilecek diye söz verdiği yabancı uyruklu suçluları sınırdışı edemediği görüşünde. Uzmanlarsa olan bitenlerin Göçmenlik Ofisi’ndeki sakandalların hala kontrol altına alınamadığı gösterdiği yorumunda bulundu. Liberal Demokrat Partili Nick Clegg ise, Lin Homer’in göçmenlik sisteminin yenilenmesiyle ilgili yaptığı önerinin bir hiç niteliğinde olmasına rağmen ortama yeni bir hava getirdiğini dile getiriyor. Nick Clegg, “İçişleri Bakanı John Reid, ofisinde oyalanmak için 6 haftalık vakit istemesi ve Tony Blair’in de tüm suçluların sınırdışı edileceğini söylemesi, sistemin çalışmıyor olmakta olduğunun bir göstergesidir.” şeklinde konuştu. Bir önceki yönetimin verdiği yanlış kararların kasıtlı olmadığının altını çizen Homer, sorunu çözmek için yeni bir komite oluşturulduğunu anlattı. Homer, “Orta yol bulmak için sorunun kaynağını araştırıyoruz.” dedi.