İngiltere’deki protestocu Ermenilere Türklerden karşılık

İngiltere'nin başkenti Londra'da toplanan yaklaşık beş yüz kadar Ermeni asıllı vatandaş, sözde Ermeni soykırımı iddialarının 91. yıl dönümü dolayısıyla bir araya geldi.

Her yıl dünyanın çeşitli yerlerinde Ermeni soykırımı iddialarına karşın Türkiye’yi protesto eden Ermeni vatandaşlar, İngiltere’nin başkenti Londra’da da düzenledikleri gösteriyle Türkiye’ye Ermeni soykırımını tanıması çağrısında bulundu. Londra’da Marble Ache’da toplanan yaklaşık beş yüz kişi, başbakanlık binasının bulunduğu Westminister’e yürüdü. Ellerinde, “Türkiye, soykırımı tanımadan AB’ye giremez.” yazılı pankartlar açan Ermeniler, Türk Hava Yolları şubesinin bulunduğu binanın önünde bir grup Türk vatandaşla karşılaştı.

Ellerinde Türk bayraklarıyla soykırımın bir yalan olduğunu söyleyen Türk vatandaşlar, çevredeki vatandaşlara ise 1915 yılında yaşanan olayları anlatan ve soykırımın bir oyun olduğunu açıklayan broşürler dağıttı. Soykırımın yalan olduğunu belirten Türkler, ellerinde Türk bayrakları ve üzerinde Türkiye reklamı olan pankartlar açtılar. Ermeni vatandaşların yürüyüşü sırasında, göstericileri alkışlarla prostesto eden Türkler, yabancı basın kuruluşlarına yaptıkları açıklamada, soykırım iddiasının tamamen yalan olduğunu belirttiler.

Öte yandan, yürüyüşe başbakanlık binası önünde son veren Ermeniler, “Sessiz kalmak Ermeni soykırımını reddetmektir” yazılı pankartlarla, soykırımı tanımayan İngiliz hükümetini protesto etti.