Ingiltere’ye cami yapiliyor

Ingiltere'nin 2012 Olimpiyatlarina hazirlanan baskenti Londra'da, olimpiyat tesislerinin yakinina 40 bin kisilik bir caminin yapilacagi bildirildi.

Bati Avrupa’nin en büyük camisi olmasi beklenen Olimpiyat Stadi Camii’nin modern tarzda insa edilecegi, camide minare yerine rüzgar türbinleri, kubbe yerine de seffaf kafeslerden olusan bir çati olacagi bildirildi.

Olimpiyatlarin ”Islami çehresini” olusturacagi belirtilen caminin, ayni zamanda olimpiyatlarin Müslüman konuklari için bir kültür merkezi ve bulusma yeri gibi de hizmet verecegi belirtiliyor. Islami Teblig Cemaati ileri gelenlerinden Abdül Halik, kendilerinin de büyük destek verdigi projenin, Ingiltere’nin en büyük Islami projelerinden biri olacagini ve dogu Londra’nin görünümünü degistirecegini söyledi.

Sunday Times, halen bölgede var olan cami ve çevresindeki 10 dönümlük alanin proje için kullanilacagini kaydederken, içinde okulu, toplanti salonlari, bahçesi, kütüphanesi ve yatakhaneleri de bulunacak kompleksin yapimina destek veren Islami Teblig Cemaati’nin 11 Eylül sonrasi Batili istihbarat örgütleri tarafindan hakkinda sorusturma yapilan gruplar arasinda bulundugunu hatirlatti.

Gazete, söz konusu grubun Amerikan Federal Sorusturma Bürosu (FBI) tarafindan, El Kaide terör örgütüne vermekle suçlandigina dikkati çekti