İnönü Üniversitesi ile Tayvan Üniversitesi arasında bilimsel işbirliği

Malatya İnönü Üniversitesi ile Tayvan National Cheng Kung Üniversitesi arasında bilimsel işbirliği protokolü imzalandı.

Malatya İnönü Üniversitesi ile Tayvan National Cheng Kung Üniversitesi arasında bilimsel işbirliği protokolü imzalandı. İki üniversite arasında yapılan bilimsel işbirliği protokolü ile üniversitelerarası öğrenci, akademisyen ve personel hareketleri, çift diploma programlarını içeren birleşik bir müfredatın geliştirilmesi, ortak bilimsel araştırmaların yapılması planlanıyor. Bununla birlikte eğitsel ve akademik materyallerin, yayınların ve kaynakçaların paylaşımı, küresel bağlamda kültürel, ekonomik, politik ve sosyal çıkarımlarla referans edilmesi amaçlanıyor.

Tayvan Büyükelçisi James Chene ve eşi, National Cheng Kung Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hwung-Hweng Hwung ve beraberinde çok sayıda akademisyenin bulunduğu heyet, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik’in konuğu oldu. Rektörlük Binası Toplantı Salonu’nda düzenlenen törenle İnönü Üniversitesi ile Tayvan National Cheng Kung Üniversitesi arasında bilimsel işbirliği protokolü imzalandı.

İmza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, üniversite olarak ülke sınırlarının dışına çıkarak uluslar arası düzeyde çalışmalara imza atmaya başladıklarını belirtti. Malatya’da birçok yabancı öğrenciye eğitim imkanı sunduklarını anımsatan Çelik, “Özellikle mühendislik alanında önemli çalışmaları bulunan National Cheng Kung Üniversitesi ile Bilimsel İşbirliği Protokolü imzalamayı hem onlar hem de bizim açımızdan önemli bulmaktayım. İmzalayacağımız protokolle gerek mühendislik gerekse sağlık alanında somut projeleri hayata geçirmekten mutlu olacağımızı düşünüyorum.” dedi.

Tayvan Büyükelçisi James Chene de özellikle sağlık alanında önemli başarılarla adını duyuran İnönü Üniversitesi ile işbirliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Protokol törenin ardından Büyükelçi Chene ile beraberindeki heyet Turgut Özal Tıp Merkezi’ni gezdi.