Inönü Üniversitesi’nde 2 ögretim üyesi intihal yaptiklari gerekçesi ile sorusturma geçiriyor

Inönü Üniversitesi'nde (IÜ) görevli 2 ögretim üyesi, Bilkent Üniversitesi Egitim Fakültesi Enstitü Müdürü Prof. Dr. Margaret Sands'in yazdigi kitaptan intihal yaptiklari gerekçesi ile sorusturma geçiriyor.

Inönü Üniversitesi Rektörlügü’nce açilan sorusturmaya Rektör Yardimcisi Prof. Dr. Hasan Küçükbay atandi. Sorusturmada bilirkisi raporu da alinarak, iki ögretim görevlisinin Sand’in kitabindan intihal yaptiklari tesbit edildi.

Ögretim görevlileri hakkinda kararin dekanlardan olusturulan disiplin kurulunca önümüzdeki günlerde verilecegi ögrenildi. Iddiaya göre, Prof.Dr. Hasan Küçükbay, ögretim görevliliginden çikarilmalarini teklif etti. Bazi ögretim üyelerinin Rektör’e, intihal yapan ögretim üyelerinin, cezandirilmamalari konusunda baski yaptigi ileri sürüldü.

Rektör’ün de bu baskilar üzerine sorusturmanin genisletilmesi için bir komisyon olusturdugu iddia edildi.

CIHAN muhabirinin konu hakkindaki sorularini yanitlayan Prof.Dr. Hasan Küçükbay, sorusturmayi kendisinin yürüttügünü ve sorusturmanin tamamlandigini ifade etti.

Ögretim üyelerine verilecek cezanin kararini disiplin kurulunun verecegini vurgulayan Küçükbay, sorusturma hakkinda bir bilgi veremeyecegini kaydetti.

Küçükbay, ögretim üyelerinin ceza almamasi için Rektör’e baski yapilmasinin söz konusu olamayacagini söyledi. Disiplin kurulunda Dekanlarin görev aldigini belirten Küçükbay, konunun Prof.Dr. Margaret Sands’in YÖK’e yaptigi sikayet üzerine kendilerine intikal ettigini ve o günden itibaren gerekli adimlarin atildigini söyledi.

Konu hakkinda görüslerine basvurmak istedigimiz Bilkent Üniversitesi Egitim Enstütü Müdürü Prof.Dr. Margaret Sands’la görüsme çabalarimiz sonuçsuz kaldi. Bilkent Üniversitesi Egitim Fakültesi Sekreteri Arman Ersev, kitabin 12 yazar tarafindan yazildigini belirterek, “Telif hakkina sahip olan kurulus YÖK’tür. Yazarlarin kendi sahsi telif haklari da vardir. Eserden bir çalinti yapilirsa eserin yazari sikayet edebilir. Ama Margaret Sands böyle bir sikayette bulunmadi. Kitabin sahibi olan YÖK, telif haklarina aykiri davranildigi için bunu isleme koydu. Zaten kitabin kapaginda (YÖK her türlü telif hakkina sahiptir) diye de yaziyor.” dedi.

Kitabin yazarlarindan mahkemeye basvuru olmadigini ileri süren Ersev, “1998 yilinda yayinlanan ‘Fakülte Okul Isbirligi’ isimli kitap iki bölümden olusuyor. Kitabin ekinin yazari Margaret Sands’dir. Kitabin önemli yazarlarindan biri oldugu için konudan haberi var. Ama o 2 yazarin yazdigi kitapla YÖK’ün kitabi arasinda yüzde 80 kelime kelime örtüsme var. Onu ben de biliyorum.” seklinde konustu.