inşaatın temel kazısında 18. yüzyıla ait kemikler çıktı

Kars'ta bir inşaatın temel kazı çalışmasında kemikler çıktı. Müze Müdürü Nejat Alp, kemiklerin 18'nci yüzyıl sonları ile 19'ncu yüzyıl başları arasına ait olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı bölgede vatandaşlar inşaat alanına yaklaştırılmadı.

İkisi erkek, biri çocuk cesedi, bir tanesi de çok dağıldığı için tesbiti yapılamayan bir ceset olmak üzere toplam 4 insan cesedi bulunduğunu açıklayan Müze Müdürü Nejat Alp, ilk akla gelen Ermeni katliamı üzerinde durulmasını gerektiren bir bulguya rastlanılmadığını ifade ederek, “Muhtemelen bu bir Müslüman mezarlığı. Kemiklerde herhangi bir darp izi veya kurşun izine rastlamadık. Buradan şimdiye kadar 4 cesede ait kemikler bulduk. Bu topladığımız kemiklerden ikisi erkek cesedi, biri çocuk cesedi, bir tanesi de çok dağıldığı için tesbitini yapamadık. Temel içerisinde başka kemik kalmadı. Şimdi gerekli işlemler yapılmak üzere kemikler emniyet müdürlüğüne gidecek” dedi.

Kemikler daha sonra cinayet bürosu ekiplerince polis otosuna konularak incelenmesi için Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Bu sırada bazı meraklı vatandaşlar buranın bir Müslüman mezarı olmasının mümkün olmadığını savunarak, Müslüman mezarlarının bu kadar derinlikte olamayacağına dikkat çektiler. “Bu olsa olsa Ermeni zulmü olur.” diyen vatandaşlar, “Çünkü Müslüman mezarlarının derinliği 1.5 metre civarında oluyor. Oysa burası 7 metreye yakın” şeklinde konuştular. Meraklarını bir türlü yenemeyen bazı vatandaşlar ise görevlilere konuyla ilgili soru sordular. Görevlilerin, bölgenin Müslüman mezarlığı olduğunu söylemeleri üzerine vatandaşlar alandan ayrıldılar.