‘İnsan hakları savunucusuydu’

Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste- Blazy, öldürülen gazeteci Hrant Dink'in, büyük bir insan hakları savunucusu olduğunu belirterek, "Türk-Ermeni diyalogunun önemine inanıyordu." dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste- Blazy yaptığı yazılı açıklamada, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in silahlı saldırı sonucu öldürülmesini kınadı. Dink ile Ankara’ya gerçekleştirdiği bir ziyaret sırasında tanışma fırsatı bulduğunu ifade eden Blazy, “Hrant Dink büyük bir insan hakları savunucusuydu. Yürekli ve son derece dürüst bir adamdı. Hayatına mal olan da, hiç kuşkusuz bu cesareti oldu. Türkiye’de olduğu kadar Avrupa’da da büyük bir ahlaki nüfuza sahipti. Türk-Ermeni diyalogunun önemine inanıyordu.” dedi.

Dink’in ailesine ve yakınlarına, Türkiye’deki Ermeni topluluğuna ve tüm Türk halkına başsağlığı dileklerinde bulunan Blazy açıklamasında, “Türk yetkililerin, iğrenç ve bir o kadar kalleşçe olan bu saldırıyı aydınlatma konusundaki kararlılıklarından dolayı memnuniyet duyuyorum.” ifadelerine yer verdi.