“İnsani değerleri tam anlatamadık”

Eski Terörle Mücadele Özel Temsilcisi emekli Orgeneral Edip Başer, terörle ilgili konuştu.

Eski Terörle Mücadele Özel Temsilcisi emekli Orgeneral Edip Başer, insan hakları, demokrasi, özgürlük ve barış gibi değerlerin psikolojik harekat kapsamında çok iyi kullanılamadığını söyledi.

Başer, Gazi Üniversitesi Mimar Kemaleddin Konferans Salonu’nda Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) tarafından düzenlenen “ABD-İran Gerginliği ve Türkiye’ye Etkileri” konulu sempozyumda, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Edip Başer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın dün yaptığı “insan hakları, demokrasi, özgürlük ve barış gibi insanlık kavramlarını devletin kullanması gerekirken terör örgütünün kullandığı; terör örgütünün bu yönlerden bir psikolojik harekat yürüttüğü” şeklindeki açıklamasını değerlendirdi.

Emekli Orgeneral Başer, “Bu değerleri psikolojik harekat kapsamında da maalesef biz çok iyi kullanamadık. İnsanlarımıza bu değerlerin gerçek haliyle anlatımını doğru olarak yapamadık ve bunların kötü niyetliler tarafından arkasına sığınılacak birer korunma aracı olmasına göz yumduk, buna izin verdik” dedi.

Başer, “Halkımız bu değerlerin tam olarak farkına ve bilincine varamadığı için kötü niyetliler, en başta bölücü terör örgütü ve onu destekleyen unsurlar, hepimizin sahip çıkması gereken bu evrensel, insani değerleri kendileri için birer koruma aracı olarak kullandılar” şeklinde konuştu.

Neden af gündeme geliyor?

Edir Başer, yeni gündeme getirilen “af” konusunu da değerlendirdi.

“Daha içeriğini bilmediğim için tam bir yorum yapmak yanlış olur” diyen Başer, “Ama bugüne kadar 8 defa denenmiş bir metot tekrar denenmeye kalkılıyorsa, bu kanaatimce pek iyiye yorumlanacak bir davranış değil. ‘8 defa denenip sonuç alınamamış bir uygulama, acaba niye bu kadar hararetle tekrar gündeme getirilmek istenmektedir. Acaba PKK ile bu konuda karşılıklı bir mutabakat mı sağlanmıştır?’ gibi sorular akla gelebilir. Bu da devletin güvenilirliğini, saygınlığını oldukça zaafa uğratır” ifadesini kullandı.

Edip Başer, “Bu konuları çok dikkatli ele almak gerekir. Devlet ciddiyetinden, saygınlığından, güvenilirliğinden herhangi bir şekilde fedakarlık edemez, etmemelidir. Buna yol açacak herhangi bir davranışın içinde de olamaz, olmamalıdır. Çünkü halkımız, vatandaşlarımız devlete olan güven ve saygılarını kaybederlerse, bundan sonra sorunların çözümü bugün olduğundan çok daha zor hale gelir” diye konuştu.

Armağan Kuloğlu’ndan değerlendirmeler

Emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu da, “Sayın Genelkurmay Başkanı’nın dün yaptığı açıklamalar bizim kullanmamız gereken konuların teröristler tarafından kullanıldığı ve normal olarak bizim kullanmamız gerekenlerin, onlar tarafından ele alındığı noktasında bir açıklama olmuştur” dedi.

Terörle mücadelede birinci faktörün devlet otoritesini sağlamak olduğunu da belirten Kuloğlu, bunun için devlet hizmetinin göreceli olarak bölgeye götürülmesi gerektiğini vurguladı.

Uzun vadeli olarak bu bağlamda bir eğitim sorunu ve nüfus planlaması sorunu olduğunun daaltını çizen Kuloğlu, bunun kontrol altına alınması gerektiğini belirtti. Kuloğlu, terörle mücadelede siyasi kararlılığın önemine de dikkat çekerek, “Terörle mücadelede kararlıyız demek, siyasi kararlılık değildir” diye konuştu.

Büyükanıt ne demişti?

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Genelkurmay ATASE Başkanlığı Stratejik Araştırma ve Etüd Merkezi (SAREM) dün Merkez Orduevi’nde düzenlenen “PKK Kongra/Gel Terör Örgütüne Yönelik Ekonomik ve İdeolojik Desteğin Kesilmesi” konulu sempozyumda konuştu.

Birilerinin Türkiye’de sürekli insan haklarından, demokrasiden ve özgürlükten bahsettiğini kaydeden Büyükanıt, güvenlik güçlerinin, devletin, askerin de bunlara karşı mücadele ettiğini söyledi.

Büyükanıt, “Bu kurumlar demokrasi, özgürlük, barış isteyenle mücadele ediyor. Şimdi biz ne yapmaya başlıyoruz, bu kavramlar elimizden çıktığı için kendimizi savunmaya başlıyoruz. Kime karşı, teröriste karşı. Ama terörist özgürlükten, demokrasiden, barıştan bahsediyor” dedi.

Bazı insanların da yurtdışında, ‘Ya bunlar özgürlük falan istiyorlar, niye asker bırakmıyor’ dediğini hatırlatan Yaşar Büyükanıt, bu konuda kendilerinin resmen suçlandığını söyledi.

Büyükanıt, “Değerli komutanlarım, değerli silah arkadaşlarım, işte psikolojik harekat bu” diye konuştu.