İnsanlarda ki ahlaki bozulma had safhada

Elazığ Müftüsü Ömer Kocaoğul, insanlardaki ahlaki bozulmanın korkutucu boyutlara ulaştığını belirtti

Müftülük, Edibe Can konferans salonunda düzenlenen programda Türkiye’de insan unsurunun çürüme noktasına geldiğine dikkat çeken Kocaoğul, hırs ve zekanın putlaştırılması ile makinanın ilahlaştırılmasının fert ve toplumu bir yığın didişmenin kucağına ittiğini vurguladı.

Bozulmanın kaynağında bazı düşünce akımlarının da yattığına işaret eden Kocaoğul, “Marksizmin getirdiği toplumsal bozuşma, Darvinizmin, insanlığın başına sardığı şuursuz ve gayesiz kavga psikozu insanı manevi bağlarından koparıp derin bir boşluğa fırlatmıştır.” dedi. Kocaoğul, “Dünyada çok büyük günahlar icra ediliyor. İnsan çürüyor. İnsanlık ayaklar altında çiğneniyor. Çocuk yaşta bedenleri satılanlar var. Çocuk yaşta uyuşturucuya alıştırılanlar var. Zevk için katliam işleyenler var.” şeklinde konuştu.

Yaşanan bütün bu olumsuzlukların insanları büyük bir bunalımın içine sürüklediğinin altını çizen Kocaoğul, günahın gövdeyi götürdüğü bir ortamın paylaşıldığının üzerinde durdu.

İçinde bulunulan zamanı kişi ve kitleleri yok etme çağı olarak tanımlayan Kocaoğul, “İnsanlığın derin bir bunalımı paylaştığını anlatarak, “Sanki günümüzde Lut kavminin bunalımı yaşanıyor. Bunların tümü, Allahı unutan, yürekleri ekseninden kaymış, hayatları da o sapkın yüreğe ayak uydurmuş ve özünden uzaklaşmış milletlerin haliydi sonunda olan oldu hepsi tarih oldu.” diye konuştu.

İnsanların dünyaya halife olarak gönderildiğinin üzerinde duran Müftü Kocaoğul, iman ve ihsanın asıl gayesinin üstün ahlakı sağlamak olduğuna vurgu yaptı.

Kocaoğul, “Gökler haset, melekler ise secde ediyor insan olarak bizlere. Ancak pis himmetimiz yüzünden şeytan bile kaçıyor bizden.” dedi.

İnsanlığın Kur’an ve peygamber sünnetine uyulmadan girdiği bunalımdan kurtulamayacağının altını çizen Kocaoğul, ahlak halinde yaşanmayan dinin slogan, şuur haline gelmeyen imanın ise inatçılığa mahkum olacağını sözlerine ekledi.