İnternet devlerinin gözü ‘cep’te

Dünyanın önde gelen internet şirketleri, artık günlük hayatın bir parçası olan cep telefonlarına hizmetler sunmaya çalışıyor.

Yahoo ve Google gibi sanal dünyanın devleri, arama motoru rekabetini cep telefonlarına taşıdı. Şirketler, Las Vegas’taki Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı’nda ’internet cebinizde’ başlıklı projelerini tanıttı. Yahoo’nun üst düzey yöneticisi Steve Boom, “İnternet çağında yeni bir döneme giriyoruz. Yeni uygulamalar geliştirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Bilgisayar için dizayn edilen sayfa ve uygulamaların cep telefonları için uygun olmadığını fark eden şirketler, mobil cihazlar için yeni uygulamalar üretiyor. Yahoo’nun beta aşamasındaki ’Yahoo Go 2.0’ yazılımı, yıl sonuna dek 400 Motorola modeli cep telefonuna indirilebilir olacak. Bu programda bulunan arama motoru, fazla zaman kaybına yol açmayacak şekilde tasarlandı. Ayrıca programda bulunan bir özellik ile kullanıcının tam olarak neyi aramak isteyebileceğine dair öneriler de yer alacak. Yahoo’nun, Motorola’nın yanı sıra Kanadalı RIM ve Nokia ile anlaşmaları bulunuyor. Samsung, the Ultra Edition SGH-Z720 kod adlı cep telefonunda arama motoru devi Google hizmetlerine yer verecek. Bu hizmetler arasında Google arama, Google’un harita hizmeti, yol sürüş bilgileri ve Google’un e-posta hizmeti bulunuyor. Çin, Vietnam, Tayland gibi Uzakdoğu ülkelerinde insanların büyük bir bölümü internete cep telefonlarını kullanarak girecek. Yahoo yetkilisi Boom, Batı ülkelerinde insanların akıllı cep telefonlarını daha fazla kullanmaya başlayacaklarını vurguladı. İnternet devleri, cep telefonları ile internete girmenin maliyetinin yüksek oluşu sorunuyla karşı karşıya. Yahoo bunu aşmak için cep telefonları ile kullanıcıların internete girmesi ile kazanılacak paranın paylaşılmasını öneriyor. Şirket, İngiliz GSM operatörü Vodafone ile anlaşma sağlamış durumda. Mobil platformlara verilen reklam hacminin 1,5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor; bu rakamın 2010’da 3 milyar doları aşması bekleniyor.