İnternet erişiminde Avrupa sonuncusu olduk!

Avrupa Birliği (AB) İstatistik Kurumu'nun 2007'nin ilk 3 ayını kapsayan araştırmasına göre AB'de hanelerdeki internet erişimi yüzde 49'dan yüzde 54'e çıktı.

Aynı dönemde hızlı internet erişimi de yüzde 30’dan 42’ye yükseldi. Paralel araştırmayı yapan Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2007 yılı nisan-haziran aylarını kapsayan çalışmasına göre, Türkiye’deki internet erişim oranı yüzde 18,9 olarak açıklanmıştı. Bu sonuca göre Türkiye, Bulgaristan’ın ardından sonuncu sırada yer alıyor.

Hızlı internet erişiminde (ADSL) ise Türkiye, Romanya ve Yunanistan’ı geride bırakarak sondan 3’üncü oldu. Son 4 yılda ADSL konusunda Türkiye’de yapılan yatırım ile hızlı internet yatırımı erişim oranını artırsa da alınması gereken çok mesafe var. AB’de internet erişiminin en yüksek olduğu ülke yüzde 83 ile Hollanda. AB internet erişiminin artırılması için fiyatların düşmesi gerektiğini savunuyor. Bunun için de tam rekabetin sağlanması ve erişimin çeşitlendirilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Türkiye’de hızlı internet erişimi pazarının yaklaşık yüzde 97’sini Türk Telekom’un kontrol ettiği TTnet elinde tutuyor. Türkiye’de internet kullanımının yaygınlaşması amacıyla Ulaştırma Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortak çalışmasıyla Türk Telekom tüm okullara ADSL götürmek için çaba harcıyor.

ARAMADA KULLANILIYOR

TÜİK’in yaptığı araştırmaya göre, 16-74 yaş grubu arasında internet kullanım oranı yüzde 26,6 olurken, AB’de 16-24 yaş grubunda kullanım oranı yüzde 78. Kullanım amaçlarında ise benzerlik dikkat çekiyor. İnternet kullanıcıları genelde interneti bilgi aramak, eposta gönderip almak ve sohbet etmek için kullanıyor. Ancak genelde araştırma sonuçlarına pek yansımayan önemli bir konu da hızlı internet erişiminin müzik, film ve yazılımları ücretsiz indirmek için kullanılıyor olması. Avrupalı internet kullanıcılarının yüzde 10’u internet erişimini telefon konuşması için de kullanıyor.

AB’nin işyerleri için yaptığı araştırmada ise internet kullanımı yüzde 94’e ulaşıyor. Türkiye’de bu oranın henüz yüzde 30’lar seviyesinde olduğu tahmin ediliyor. Kullanım oranının artırılmasında devlet kurumlarının internet kullanımı ve başvuruları elektronik ortama almasının payı olduğu görülüyor.

SABAH