‘İnternet ve insan bağımlılığı genetik’

Hızla küreselleşen dünyamızda internet kullanımı bağımlılık derecesine ulaştı.

İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü Ana Bilim Dalı’nda görev yapan öğretim üyesi Prof. Dr. İlhan Yargıç, gençlerde görülen bağımlılıklar üzerine 17 Ocak Çarşamba günü Kültür Dersaneleri öğrencilerine konferansla bilgilendirmelerde bulundu.

Yargıç, özellikle günümüzde gençler arasında değişen bağımlılıklara değindi. Prof. Yargıç, gençlerin günlerinin çoğunu internet başında geçirerek birer internet bağımlısı olduklarını belirtti.

Ve ‘’Bağımlıların en büyük problemi, bağımlı olduklarını kabul etmemeleridir” diyerek çözüm noktası olarak öncelikle bu gerçekliği kabullenmeyi gösterdi.

Gençlerin bağımlılık alışkanlıkları arasında ‘insan bağımlılığına’ da değinen Yargıç , özellikle kızların karşı cinse karşı sürekli özveride bulunarak kendilerini birer bağımlı insan haline dönüştürdüklerine değindi.
Genetik bağımlılığa da değinen Prof. Yargıç, “ Bağımlılık genetiktir. Aileden bir bireyin bağımlı olması, çocuklarının da madde bağımlılığı yaşama riskini doğurur.” diyerek de soruna farklı bir boyut kattı.

Konferansın soru-cevap kısmında Prof. Yargıç’ın bu tespitlerini doğrular nitelikteydi. Öğrencilerin bir kısmı günün 6-7 saatini internet başında chat yaparak geçirdiklerini ve bunun kendileri için tehlike olduğunu kabul ettiklerini belirterek çözüm noktasında neler yapmaları gerektiğini sorarken, bazı öğrenciler de arkadaş ortamlarından kendilerini bir türlü koparamadıklardan bahsettiler ve bu konuda sordukları sorularla Prof. İlhan Yargıç’tan bilgi edindiler.

Programın son bölümünde söz alan Kültür Dersaneleri Genel Müdürü A.Sait Yurtseven, “Görülüyor ki, bu konularda gençlerimiz son derece bilgi eksikliği içindeler. Biz eğitimcilere düşen ilk görevlerden biri Gençleri bu konularda bilgilendirip, bilinçlendirmek olmalı. Gençlerimizi, yarınlarımızı bu tür zararlı alışkanlıklardan korumak için işin uzmanlarıyla bütün şube öğrencilerimizi buluşturacağız” dedi.