İnterneti yavaş okullar korkuyor

Türk Telekom'un internet alt yapısı, ADSL ve teknik eleman yetersizliğine bağlı sıkıntı yaşayan okullar, ÖSS adaylarının başvuruyu son günlere bırakmasından endişe ediyor.

Normalde yarım saat için altı kişiye randevu verebileceklerini belirten İzmir Ticaret Lisesi Müdür Yardımcısı Selçuk Türkay, vatandaşların genellikle başvuruları son günlere bıraktığını. bu sebeple muhtemel yoğunluktan endişe ettiğini vurguladı.

Başvuruların 10 Mart’ta bittiğini ifade eden Türkay, randevuları en az iki gün sonraya verebildiklerini, bu yüzden son günlerde gelecek kişilere ne zaman randevu verebileceğini kestiremediğini söyledi. ADSL’nin yavaş olmasından, Türk Telekom’a bağlı arızalardan ve ÖSS’deki yoğunluktan bağlantılarda problem yaşandığını dile getiren Müdür Yardımcısı Türkay, yoğunluğun saat 09.30’dan sonra başladığını belirtti. Saat 14.30’a kadar da devam ettiğini ifade eden Türkay, bağlantının kesilmesi halinde tekrar geç kurulduğunu söyledi. Bu tür problemlerin sistemin yeni olmasından kayaklandığını belirten Türkay, sistemin iyi olduğunu açıkladı.

Randevuya hemen bağlanmanın zor olduğunu belirten Türkay, “Bundan önce ADSL’de sinyal arızası vardı, Telekom halletti. Bizim ADSL’miz 512 KB ancak özel okulların bütçesi iyi olduğu için 1024 KB ile bağlanıyorlar. Bu durum yavaş çalışmamıza sebep oluyor.” şeklinde konuştu.

Eskiizmir Naci Şensoy Lisesi ise yoğunluk probleminin çözümünü akşam mesaisinden sonra sisteme girmekte bulmuş. Müdür Yardımcısı Turan Tuğan, gün içindeki yogunluktan dolayı girişleri mesai saatleri dışında yaptıklarını belirterek, sisteme çok sayıda girişten dolayı yoğunluk olduğunu söyledi. ÖSS’ye bir önerisi olduğunu belirten Tuğan, “ÖSS bölge bölge ayırırsa iyi olur. Bölgelerin nüfus yoğunluğu gözönüne alınmalı. Mesela tek ve çift günlere göre bölgelerin girişi yapılabilir.” dedi.