İnternette de ‘her şeyin başı sağlık’

İnternet, birçok alanda olduğu gibi sağlık alanında da en büyük başvuru kaynağı oldu.

Sağlık sitelerine en fazla ilgiyi kadınlar gösteriyor. Kimi sağlık siteleri akla gelebilecek tüm hastalıklarla ilgili liste halinde bilgi verirken, bazıları ise zayıflama önerileri sunuyor. Bazıları ise kullanıcıların yazdığı sorulara uzman cevapları yayınlıyor. Ancak uzmanlara göre internette sağlık aramanın da pek çok riski var. İstanbul Cerrahi Hastanesi Acil Servis yöneticisi Ali Hekimliği Uzmanı Dr. Lütfü Koçyiğit, vatandaşların internetteki sağlık sitelerinden bilgi alabileceğini ancak bunlara dayanarak kendi başına tanı koymalarının doğru olmadığını söylüyor. Her hastalığın çok küçük ve farklı ayrıntılardan kaynaklanan farklı tanıları olabildiğini hatırlatan Koçyiğit, “Kendi kendinize koyduğunuz yanlış tanılarla tedavinizi geciktirebilirsiniz.” uyarısında bulunuyor. Koçyiğit, vatandaşlara, “Hastaysanız önce hastaneye gidin ve tanınız hekimlerce konulsun. İsterseniz daha sonra internetten detaylı bilgi alabilirsiniz.” tavsiyesinde bulunuyor.

İnternette sağlık yayıncılığı konusunda öncülüğü ABD’nin dünyaca ünlü sağlık kuruluşu Mayo Clinic yapıyor. Mayo Clinic’in internette yayınlanan A’dan Z’ye Hastalıklar Rehberi dünyanın en güvenilir kaynakları arasında gösteriliyor. Rehber uluslararası ilaç devi Pfizer Türkiye ofisinin katkılarıyla Türkçeye de çevrildi. www.herseyinbasisaglik.com isimli bir sağlık sitesi açan firma dünyanın en ünlü sağlık rehberini Türkiye’ye getirdi. Sitede hipertansiyondan kolesterole, baş ağrısından şizofreniye kadar 400’ü aşkın hastalıkla ilgili bilgiler yer alıyor. Bir ay önce açılan site şimdiye kadar 3,5 milyon kez tıklandı, 50 bini aşkın ziyaretçi de merak ettiği hastalık hakkında bilgi aldı. Pfizer Toplum İlişkileri Müdürü Özlen Yalçınkaya, toplumun hastalıklarla ilgili bilgisini artırmayı amaçladıklarını söyledi. Yalçınkaya, “Amacımız, vatandaşı hastalandığı zaman nereye başvurması gerektiği konusunda yönlendirmek. Sitemizde kesinlikle teşhis ve tedaviye ilişkin öneriler yok.” diyor.

Bir ayda 50 binden fazla ziyaretçi

www.herseyinbasisağlik.com’dan yararlanmak için üyelik gerekmiyor. Sitede, merak edilen hastalık hakkında önce genel bilgiler sunuluyor. Ardından da hastalığın nedenleri ile bulgu ve belirtileri sıralanıyor. Hangi durumlarda doktora başvurulması gerektiği anlatılıyor. Sitede, hastalara, doktora gitmeden hastalıkları ve önceden kullandığı ilaçların yazılı liste-sini yapmaları öneriliyor.