İnternette mağduriyet bir tık ötede

İnternet bankacılığının yaygınlığı ve bankaların sistemlerindeki açıklar sanal dolandırıcıların iştahını kabartıyor.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, internet bankacılığının yaygınlığının sanal dolandırıcıların ”iştahını kabarttığını” belirterek, ”mağdur olmak, bir ‘tık’ kadar yakın” dedi.

Aygün yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşları internet bankacılığı konusunda uyarırken, kuyruk bekleme çilesine son vermesi ve sunduğu diğer kolaylıklar nedeniyle hayatın bir parçası haline gelen internet bankacılığının sanal dolandırıcılar yüzünden adeta ”kabusa” dönüştüğünü belirtti.

Türkiye Bankalar Birliğinin Eylül 2006 verilerine göre, 15 milyon 510 bin bireysel, 812 bin kurumsal müşterinin kayıtlı olduğu internet bankacılığının, güvenlik sistemindeki açıklar yüzünden ”mağdurlar ordusu” yarattığını ifade eden Aygün, bireysel müşterilerin yüzde 17’sinin, kurumsal müşterilerin ise yüzde 47’sinin internet bankacılığını tercih ettiğini kaydetti.

Aygün, 2005 yılın sonu itibariyle internet bankacılığını aktif olarak kullanan bireysel müşteri oranının yüzde 22 olduğuna işaret ederek, ”güvenlik sorunları yüzünden bu oran yüzde 17’ye geriledi” dedi.

ATO başkanı Aygün, şöyle devam etti: ”İnternet bankacılığının yaygın kullanımı sanal dolandırıcıların iştahını kabartıyor. Sanal dolandırıcılar internet hesaplarının şifrelerini kırıyor, hesaplarının içini boşaltıyor. İnternet bankacılığı üzerinden yapılan soygun vakalarındaki artış, canı yananlara ‘sanalbankamagdurları.com’ isimli bir site kurduracak boyutlara ulaştı. Mağdurlar, şimdi de haklarını aramak için dernek kurma yolunda.”

BANKALAR SORUMLULUK KABUL ETMİYOR

Bankaların, internet üzerinden gerçekleştirilen soygun olaylarında sorumluluk kabul etmediğine işaret eden Aygün, ”Bankaları sorumluluk almaya davet ediyorum, müşterilerine ‘sizin hatanız’ diyerek işin içinden sıyrılamazlar” görüşünü dile getirdi.

Aygün, internet bankacılığını kullanmaları için müşterilerini teşvik eden bankaların, verdiklerini hizmetin güvenliğini artırmaları veya müşterilerin zararını tazmin etmeleri gerektiğini vurguladı. Mağdurların ikisinin İstanbul 4. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde ve Kadıköy 4. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açtıkları davaları kazandıklarına da işaret eden Aygün, ilki Yargıtay tarafından onanan bu kararların emsal teşkil edebileceğini ifade etti. Yurt dışında internet bankacılığı sisteminin kullanıcıları koruyacak önlemlerle donatıldığına dikkat çeken Aygün, yurt dışında pek çok bankanın müşterilerine garanti hesabı adı altında bir hesap daha açtıklarını, bu hesabın sanal işlemlerde kullanılmadığını kaydetti.

On-line işlemlerde kullanılan hesap ile garanti hesabı arasındaki para aktarımı işlemlerinin de ancak bankaya gidilerek yapılabildiğine işaret eden Aygün, yurt dışındaki bankaların müşterilerine 100 adet 8 haneli rakam bulunan liste verdiklerini ve herhangi bir işlem yapılırken rastgele birini sorarak işlemin güvenliğini sağladığını belirtti.

GÜVENLİK İÇİN ÖNERİLER

İnternet bankacılığında soygunların daha çok kimliği belirsiz kişilerin banka hesaplarına girerek para transferi yapmaları şeklinde gerçekleştirdiğini ifade eden Aygün, kişisel olarak alınması gereken önlemlerden bazılarını şöyle sıraladı:

-Şifre ve parolanın kolay tahmin edilmeyecek, sözlüklerde bulunmayan sözcüklerden seçin.

-Şifre ve parolanızı mümkünse harf, rakam ve büyük-küçük harf kombinasyonlarını kullanarak en az 6-8 haneli oluşturun. -Şifre ve parolaları herhangi bir yere kesinlikle not etmeyin.

-Kullanıcı kodu, şifre ve parolalarınızı kesinlikle başkalarına söylemeyin.

-Banka ve ticari kurumlardan gelmiş gibi gösterilen ve sizden şifre, kullanıcı adı, müşteri numarası, kimlik numarası gibi bilgileri talep eden mesajlara itibar etmeyin.

-Her hesap numaranız için bir şifre belirleyin. -İnternet şubenizde işiniz bittiğinde çıkmak için mutlaka ”çıkış” butonunu kullanarak oturumu kapatın. -İnternet kafeler, bilgisayar odaları gibi topluma açık bilgisayarlar ile iş yerinizde internet bankacılığı kullanmaktan kaçının. Zorunlu olarak kullanmanız gerekiyorsa, işiniz bittikten sonra geçici internet dosyaları (temporary internet files) ile çerezleri(cookies) silin ve bilgisayarı yeniden başlatın.

-İnternetten lisansız ya da hack amaçlı yazılımlar indirmeyin. Bu yazılımların içerisinde kullanıcı adı ve şifrelerinizi bu yazılımları hazırlayanlara gönderecek tuzaklar bulunabilir.

-Şifre ve parolaları uzun süre kullanmayın. Bankanız talep etmese bile şifrenizi belli aralıklarla değiştirin, şifre değiştirirken, bir önceki şifreye dönmek yerine yeni bir şifre seçin.

-Bazı banka sayfalarında ‘son giriş zamanı’ ifadesi ile en son işlem yaptığınız tarih ve zamanı kontrol ederek sizden sonra başka birinin hesaplarınızı kullanıp kullanmadığını tespit edebilirsiniz.

-Düzenli olarak hesaplarınızı kontrol edin, aylık kontrollerle yetinmeyin

-Bilgisayarınızı mutlaka bir anti virüs ve güvenlik duvarı (firewall) yükleyin.

-Web tarayıcıları ve işletim sistemlerinin zaman zaman çıkardıkları güvenlik yamalarını mutlaka yükleyin. Windows işletim sistemi kullanıyorsanız, en az ayda bir kez Windows update sitesini ziyaret ederek, bu yamaları temin edin.

-Bankacılık işlemlerinde sık rastlanan aldatma olaylarından biri de kullanıcının bankacılık sitesine gittiğini zannetmesine karşın ‘hacker’ adı verilen şifre kırıcının hazırladığı taklit siteye yönlendirilmesi şeklinde ortayla çıkıyor. Bu yüzden gerçekten güvenli bir siteye girdiğinizden emin olmak için İnternet Explorer veya Netscape’te sağ alt köşedeki kilit simgesinin bulunup bulunmadığını kontrol edin.