İnternetten aramaya devrim geliyor

IBM, internette resim, video ve ses dosyası aramanın standardını değiştirecek bir araştırmaya liderlik edeceğini açıkladı.

IBM’den yapılan yazılı açıklamaya göre, AB’nin 6’ncı Çerçeve Programı kapsamında, 4,5 milyon avro bütçeyle yürütülecek SAPIR (The Search on Audio-visual content using Peer-to-peer Information Retrieval – Eşler Arası Bilgi Edinme Yoluyla Ses ve Görüntü İçeriği Araması) projesi kapsamında, kullanıcılara arama motoruna kelime girerek veriye ulaşmak yerine, resim, video ya da ses dosyası girerek o konuyla ilgili siteleri görebilme imkanı getirilecek.

IBM’nin liderliğinde geliştirilecek yeni teknolojide, dosyalar mantıksal bir yapıda sınıflandırılacak ve kullanıcılar arama motorlarına resim girerek, o konuyla ilgili web sitelerine ulaşabilecek.

İleri ses tanıma teknolojileri sayesinde, bir müzik ya da video dosyasının küçük bir bölümü arama motoruna girilerek, şarkının ya da filmin tamamına ulaşılabilecek.

Kullanıcılar, aradıkları bilgileri arama motorlarına yazarak değil konuşarak belirtebilecek.

Yaklaşık 3 yıl sürecek araştırmanın sonunda, internetteki hacmi büyük bir hızla artan resim, ses, müzik ve video dosyalarının analiz edilmesi, sınıflandırılması ve bulunması için yeni yöntemler geliştirilecek.

IBM’nin İsrail Hayfa’daki araştırma laboratuvarının liderliğini üstlendiği araştırma projesinde, Almanya’dan Max-Planck Enstitüsü, İtalya’dan Padova Üniversitesi ve Eurix, Fransa’dan Xerox, Çek Cumhuriyeti’nden Masaryk Üniversitesi, İspanya’dan Telefonica I+D ve Norveç’ten Telenor’a bağlı bilim adamları ve AR-GE uzmanları yer alacak.