İnternetten aşk arayanların dikkatine!

'Siber sevgili' isimli bir program gerçek bir insan gibi davranarak kimlik bilgilerinizi çalabilir.

İnternet güvenliği uzmanları, arkadaşlık ve sohbet siteleri yoluyla, gerçek bir insan gibi davranarak karşısındakinin kimlik bilgilerini çalan “siber sevgili” isimli bir bilgisayar programı konusunda internet gezginlerini uyardı.

“Siber sevgili”, kimlik bilgilerinizi ve fotoğraflarınızı bir veri tabanına kaydediyor. “Yapay bir zeka” gibi hareket eden, bir başka deyişle sohbetin o andaki durumuna göre tavır alan program, 30 dakikada yaklaşık 10 kişiyle iletişim kurabiliyor.

Sohbet ettiğiniz kişinin “siber sevgili” programı olup olmadığını anlamanız da çok güç. Zira Rusya’da geliştirilen program, her türlü soruya uygun yanıtlar verebiliyor, hatta sizi kendi kişisel sayfasına yönlendirerek muhabbeti koyulaştırıyor. Uzmanlar yönlendirilen sayfanın da zararlı yazılımları bilgisayarlara yüklemek için kullanılabileceğini belirtiyor.

Program internet gezginlerine “sevgililer günü hediyeni nereye göndermemi istersin?” şeklinde sorular soruyor. Bu ve benzeri jestlerden etkilenen kişi de kısa sürede kimlik bilgilerini verebiliyor. Bilgisayar programı özellikle Rus sitelerinde yaygın. Korsanların bugüne dek kaç kişinin kimlik bilgilerini elde ettiğiyse bilinmiyor.