İnterpol 50 milyon Euro’nun peşine düştü!

Türkiye'de güneş enerjisi yatırımına karar veren İngiliz Kormax Holding'e ait 50 milyon Euro bankalar arası transferde kayboldu.

Türkiye’de güneş enerjisi yatırımına karar veren İngiliz Kormax Holding’e ait 50 milyon Euro bankalar arası transferde kayboldu. MB, Hazine Müsteşarlığı ve BDDK gibi kurumlar olayı aydınlatamayınca devreye İnterpol girdi. EFT sırasında IBAN numarasının değiştirildiği ve paranın Mehmet Aşan isimli birine yönlendirildiği iddia ediliyor.

İngiltere merkezli Kormax Holding’in Ankara’da yapmayı planladığı PV Park güneş enerjisi projesi için Türkiye’de bir bankaya yatırdığı yaklaşık 50 milyon Euro kayboldu. Kormax şirketinin hissedarı Marouan Al Saftli’nin hesabına yatırılan parayı çekmek için giden şirket danışmanı Asuman Arslan, söz konusu hesapta yatırılan paranın olmadığını fark etti. Bunun üzerine paranın akıbetini bankaya soran Arslan, herhangi bir cevap alamadı. Avukatları aracılığıyla banka şubesine dilekçe ile başvuran Arslan, yetkililerinin paranın kendilerine ulaşmadığı cevabı üzerine para transferini gerçekleştiren HSBC Bank’ın Londra şubesine başvurdu. HSBC’den gelen yazıda ise Global Investment Group adına Kormax Holding’in hissedarı Marouan Al Saftli’nin Türkiye’deki hesabına paranın sorunsuz bir şekilde gönderildiği belirtildi. Merkez Bankası, Hazine Müsteşarlığı ve BDDK gibi kurumlar olayı aydınlatamayınca devreye İnterpol girdi. Durumun Hong Kong’da bulunan HSBC Bank’ın genel merkezine bilgi verilmesi üzerine uluslararası para kaçakçılığından şüphelenen banka yönetimi İnterpol’e şikayette bulundu. İnterpol’ün bu şikayet üzerine uluslararası soruşturma başlattığı öğrenildi.

Şirket hissedarının koordinatörü Emin Dolma ise Marouan Al Saftli’nin kendisine elden teslim ettiği evraklara dayanarak, 50 milyon Euro’ya yakın paranın 24 Haziran 2013 tarihinde Mehmet Aşan isimli şahsa ait Aşan Finansman, Danışmanlık, Müşavirlik şirketinin hesabına devredildiğini iddia ediyor. Şirket hissedarının danışmanı Asuman Arslan, paranın hesabına kaydırıldığı Mehmet Aşan’a Marouan Al Saftli ya da Global Investment tarafından vekâlet verilmediğini belirterek, banka yetkilileri ve Mehmet Aşan hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ancak soruşturma ile ilgili bir aşama kaydedilemediğini ifade etti. Aşan Finansman’ın İstanbul Ticaret Odası kayıtlarında yer alan adresinde ise böyle bir firma bulunmaması dikkat çekti.

Ankara Kazan’da gerçekleştirilecek proje için Kormax Holding’e aktarılan paranın kaybolmasının ardından 17 aydır projenin devreye girmediğini belirten Arslan, anlaşmalı firmanın Kormax Holding’in mallarına 50 milyon Euro değerinde bloke koyduğunu, bu durumun da şirketin imajını lekelediğini kaydetti. Arslan, banka yetkilileri hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşmada hiçbir adım atılmadığını, şirketin ciddi anlamda maddi ve manevi zarara uğradığını söyledi. Arslan, “Paranın geldiği gün kullanabilme şansları olsaydı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan bu projeyi hayata geçirmek üzere izinlerimizi alıp ikinci etap olarak projenin gerçekleşeceği arazinin alınmasının ardından da projenin hayata geçirilmesi söz konusu olacaktı.” dedi. Projenin toplamda 5 yıllık bir proje olduğunu kaydeden Arslan, “Parayı 17 aydır alamadığımız için ve bu kadar uzun sürede projenin hayata geçmemesinden kaynaklı olarak iki firma arasındaki iş ilişkisi bozuldu. Paranın elimize geçtiği an projenin zamanaşımına uğramasından dolayı projeyi hayata geçiremeyeceğiz. Bu parayı Türkiye’de turizm ve inşaat gibi farklı konularda değerlendirmek üzere yeniden yapılandırmamız gerekecek.” dedi.