İntihar eden 4 kardeşin komşuları: İçine kapanık bir aileydi

Kahramanmaraş'ta bağ evinde iple kendilerini asarak intihar ettikleri iddia edilen Sağocak kardeşlerin içine kapanık bir yapıda oldukları ifade ediliyor.

Kahramanmaraş’ta bağ evinde iple kendilerini asarak intihar ettikleri iddia edilen Sağocak kardeşlerin içine kapanık bir yapıda oldukları ifade ediliyor. Sağocak ailesinin içine kapanık ve sıra dışı bir yaşam tarzı olduğunu belirten Abdulhamithan Mahallesi Muhtarı ve mahalle marketi sahibi Ali Fıstık, “Alışveriş haricinde de bugüne kadar hiçbir diyalogumuz olmadı.” dedi. Baba Sağocak’la birlikte çalışan Avukat Emine Ağaoğlu ise, 4 kardeşin vefat eden annelerine hastalık derecesinde bağlı olduklarını belirterek, “Bu olayın arkasında, aile yapılarını bildiğim kadarıyla başka bir şey olacağını düşünmüyorum. Annelerinin ölümünden sonra bu eve bile giremediler. Bağevi’nde kalıyorlardı.” ifadelerini kullandı.
Raden (31), Sacen (27), Rulin (30) ve Beranis (26) Sağocak adlı 4 kardeşi tanıyan vatandaşların verdiği bilgiye göre, olayın nedeninin bir hafta önce annelerini kaybeden kardeşlerin bunalıma girerek intihar etti. Olayın gerçek nedeni ise adli tıp raporundan sonra ortaya çıkacak.
Sağocak ailesinin içine kapanık ve sıra dışı bir yaşam tarzı olduğunu belirten Abdulhamithan Mahallesi muhtarı ve aynı zaman mahalle marketi sahibi Ali Fıstık, “Ben bu mahallede 1992 yılında buyana oturuyorum. 1992’den 2000 yılına kadar avukat Nejdet Bey’i bir komşum olarak tanıyordum. Ben 2000 yılında market açınca hem çocukları hem ailesi bakkala gelirler ve sipariş verirlerdi. Alışveriş haricinde de bugüne kadar hiçbir diyalogumuz olmadı. Ailenin mahalleli ile sosyal ilişkileri de yoktu. Alışverişlerini yapıp giderlerdi.” dedi.
Baba Necdet Sağocak’la birlikte çalışan avukat Emine Ağaoğlu baba Şenocak’ın metafizik konulara merakı olduğunu belirtti. Çocuklarını isimlerinin eski Türkçe olduğunu vurgulayan Ağaoğlu, “Gerçekten çok üzgünüz. Sağocak kardeşler 15 Nisan’da anneleri Neyran Sağocak’ı kaybetti. Çocuklar annelerine normalden çok daha fazla bağlıydı. Belki hastalık derecesinde görünebilir ama böyle bir bağlılıklarının olduğunu biliyordum. Olayla ilgili adli süreç sürüyor. Biz de ailenin acısının hafifletmeye çalışıyoruz. Bu olayın arkasında, aile yapılarını bildiğim kadarıyla başka bir şey olacağını düşünmüyorum. Olaydan sonra bu eve bile giremediler. ‘Annemizin hatıralarının olduğu, eşyalarının olduğu bir eve giremeyiz’ dediler. Bağ evinde olmalarının sebebi de bu zaten. ‘Kendimize geliriz’ diye gitmişlerdi. Zaten Nejdet Bey’in 35 yıllık katibi Hayri Bey, gece gündüz onları kontrol ediyordu. Başlarında nöbet tutuyordu. Nasihat edip, sevdiği insanları yanına götürmeye çalışıyordu. Onları bile kabul etmemişler.” şeklinde konuştu.
Kahramanmaraş Baro Başkanı Metin Doğan da çocukların ölümünü vahim bir olay olduğunu söyledi. Doğan, “Annelerinin acılarına dayanamayarak, ona kavuşma özlemiyle birlikte bir intihar girişiminde bulunmuşlar. Maalesef bunda da başarılı olmuşlar.” dedi.

RADEN, İNGİLTERE’DE ELEKTRİK- ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ EĞİTİMİ ALDI
Öte yandan Annesinin ölümü ile askerden izine gelen Raden Sağocak’ın İngiltere’de elektrik- elektronik mühendisliği eğitimi aldığı, Rulin’in Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde muhasebe okuduğu, Sacen’in İzzet Baysal Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Fakültesi resim bölümünde eğitim aldığı bilgisi verildi. Belaris Sağocak’ın da bir süre KKTC’de özel bir üniversitede radyo televizyon bölümünde öğrenim gördüğü ancak okulunu bıraktığı öğrenildi.
Cuma Namazı’na müteakip kılınan cenaze namazının ardından 4 kardeş Şeyh Adil Mezarlığı’nda yan yana toprağa verildi. Cenazeler toprağa verilirken yakınları gözyaşları döktü.