İntihar eden rektör: Hatam var ama…

Rektör intihar mektubunda onuru için canına kıydığını yazmış...

Lojmanında hayatına son veren Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Büyükasap’ın ailesine bıraktığı intihar mektubu açıklandı. Mektupta “Adliyeye çıkma ihtimali ağrıma gidiyor. Siz böyle bir yükü hak etmediniz” diye yazdı

Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap’ın perşembe sabahı kendini asmadan hemen önce kaleme aldığı mektuptaki ifadeleri, intihar etmesine üniversitede 3 kişinin tutkuklandığı ihale yolsuzluğu operasyonunun neden olduğunu ortaya koydu. Rektör Prof. Dr. Büyükkasap ailesine bıraktığı intihar mektubunda, “Hatam oldu ama suçum yok. Hiç haberim olmadığı bir işten adliyeye çıkmak ihtimali ağrıma gidiyor. Siz böyle bir yükü hak etmediniz. Sizleri çok seviyorum” diye yazdı. Büyükkasap, Emekli öğretmen olan eşi Gülten Büyükkasap’tan lojmanı boşaltarak Ankara’ya taşınmasını istedi.

Geç kalan açıklama

Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Rektör Prof. Dr. Büyükkasap’ın intiharının hemen ardından yaptığı açıklamada, “Rektör operasyonun şüphelisi ve tarafı değil” açıklaması dikkati çekmişti. Başsavcılık bu açıklamada, “İhaleye fesat karıştırma konusunda yürütülen soruşturmanın Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap ile ilgisi bulunmamaktadır. Sayın rektör dosyanın şüphelisi ya da herhangi bir şekilde tarafı da değildir” ifadesine yer vermişti. Rektör Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap’ın bir ay kadar önce kalp krizi geçirerek ölen makam otomobilinin şoförü Aslan Bakan için çevresindekilere “Çok üzüldüm. Sanki içimden bir parça gitti” dediği bildirildi.

Sigaraya başlamış!

Rektörlük Konutu’nda yalnız kalan Rektör Prof. Dr. Büyükkasap’ın akşamları sık sık konuttan dışarı çıkarak dolaştığı, sigara kullanmadığı halde son günlerde sigaraya başladığı da ifade edildi. Dün memleketi Kastamonu’nun Tosya İlçesi’nde toprağa verilirken, törene Erzincan Üniversitesi’nden öğretim üyeleri ile Erzincan Valisi Abdulkadir Demir ve Erzincan Belediye Başkanı Ak Partili Yüksel Çakır da katıldı.

İşte intihar mektubu

Rektör Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap’ın, intihar etmeden önce eşine, oğluna ve kızına hitaben yazdığı mektup şöyle:

“Sen iyi bir annesin. Erzurum’daki lojmanı boşaltın, Ankara’ya taşının. Oğlumun yanına gidin ve bundan sonraki hayatınızı orada idame ettirin. Çağrı sen iyi bir doktor olacaksın. Aileye sahip çık. Nisa, sen iyi bir mimar olacaksın. Hatam oldu ama suçum yok. Hiç haberim olmadığı bir işten adliyeye çıkmak ihtimali ağrıma gidiyor. Siz böyle bir ağır yükü hak etmediniz. Sizleri çok seviyorum. Erdoğan Büyükkasap.”