‘İntiharın temelinde ‘yalnızlık duygusu’ yatıyor’

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Suat Cebeci, intiharın temelinde 'yalnızlık duygusunun' yattığını söyledi.

İnançlı bir insanın asla intihar edemeyeceğini belirten Cebeci, intiharın arkasında dinen ‘inanç zafiyeti’ yattığını söyledi.

Dinin akıl ve mantıkla bilinçli bir şekilde anlaşılması ve yaşanması gerektiğini vurgulayan Cebeci, bu gün dinin daha çok duygusal anlamda benimseme olduğunu kaydetti.

Kur’an-ı Kerim’de 100 yerde akıl kelimesinin ‘eylem olarak’ geçtiğini hatırlatan Cebeci, intihar edenlerin bir an duygusal yoğunlaşma sebebiyle canına kıydığını ve akıl ve mantıkla hareket etmediğini belirtti.

Kişinin kendi canına kıymasının asla kabul edilemeyeceğini anlatan Cebeci, bunun Allah’a karşı bir isyan olduğunun altını çizdi.

İntihar eden kişinin ‘kendi katili’ olduğunu ifade eden Cebeci, “İntihar eden kişinin bazı mezheplere göre cenaze namazı bile kılınmaz. Ancak bizim inanışımıza göre inançsızlığını yaşadığı sürede ifade etmediği taktirde cenaze namasının kılınabilir. Kaldı ki Allah hiç kimseye kaldıramayacağı yükü yüklemez. İnsan bu inançta olursa hayatın bütün zorluklarına rağmen intiharı düşünmez.” dedi.

‘ORTAK YAŞAMSAL ALANLAR ÇOĞALMALI’

Türk toplumunda intihar vakalarının artamısının en önemli sebeplerinden birisinin de ortak yaşama alanlarının yok olmasından kaynaklandığını ifade eden Cebeci, şunları kaydetti: “Artık aileler aynı sofrada yemek yemiyor. Televizyon ve diğer kitle iletişim araçlarının gelişmesi insanları daha da yalnızlığa itiyor. Aile, toplum, iş arkadaşları birbirleriyle konuşmuyor. İntiharın en önemli sebebi ‘yalnızlık ve itilmişlik duygusu. Ancak şu da bir gerçek, intiharı engelleme pozisyonundaki herkes görevini yapmadığı için intiharın bir ortağıdır.

İnsan yalnız yaşayamaz. Birbirimize muhtacız. Ortak yaşamsal alanımız ne kadar çoğalırsa intiharlar o kadar azalır. İntihar eden kişi sağlıklı düşünemiyor. Çoluk çocuğunu, eşini, akrabalarını nasıl acılara boğarak geride bıraktığını anlayamıyor. Birisi çıkıp bunu anlatsa o zaman intihardan vazgeçebilir.”