İntiharlara karşı komisyon kurulacak

Çorum Belediyesi bünyesinde intiharları önlemek amacıyla komisyon kurulacak.

Çorum Belediye Başkanı Turan Atlamaz başkanlığında yapılan meclis toplantısında, CHP Grubu üyeleri tarafından bir önceki toplantıda gündeme getirilen intiharların önlenmesi amacıyla komisyon kurulması ve proje üretilmesini öngören madde görüşülerek karara bağlandı.
CHP Grubu Üyesi Güler Güleç, gerek Çorum gerekse ülke genelinde son günlerde intihar olaylarında büyük bir artış olduğuna dikkat çekti. 5272 sayılı belediye kanunun 14. maddesinde, “Belediyeler, kültür ve sanat, turizm, tanıtım, gençlik ve spor, sosyal hizmet ve yardım, evlendirme, meslek ve beceri kazandırma, ekonomi ve ticareti geliştirme hizmetleri yapar veya yaptırır. Büyükşehir belediyeleri ve nüfusu 50 bini geçen belediyeler kadınlar ve çocuklar için sığınma evleri açar” hükmünün yer aldığını belirten Güleç, gençleri intihara sürükleyen nedenleri ortadan kaldırmanın geleceğe yatırım yapmak olduğunu ifade etti.

Çorum’da, intihar girişimde bulunanların yaş ortalamasının 15-25, cinsiyet oranının da yüzde 75-80 genç kızlardan oluştuğunu vurgulayan Güleç, “Gençlerimizi, bu konulardan uzaklaştırmak için Belediye Meclis üyeleri, uzmanlar, Eğitim Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü yetkililerinin de katılımı ile bir komisyon oluşturularak, bu komisyonun bahsedilen konularda AB fonlarından ne şekilde krediler sağlanabileceği konusunda çalışmalar yapmasını istiyoruz. Ayrıca oluşturulacak bu komisyonun gerektiğinde Valilik, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüklerinden profesyonel destekçiler alınması konusunda komisyon başkanına yetki verilmesini talep ediyoruz.” dedi.

Daha sonra, AK Parti grubundan Ömer Dinç, Ahmet Yetim ve İlknur Çetin, CHP Grubundan da Güler Güleç ve Esra Çınar’ın katılımı ile 5 kişilik komisyon oluşturuldu. Konuşmaların ardından meclis üyelerinin görüşüne sunulan madde oy birliği ile kabul edildi. Oluşturulan komisyonun, intiharların önlenmesi ve gençlere yönelik çelişki aktivitelerin gerçekleştirilmesi konusunda çalışmalar yapacağı ifade edildi.