İntiharların bulaşıcı özelliği var

Kadın intiharlarıyla sık sık gündeme gelen Batman'da 2006'nın ilk ayında 5'i ölümle sonuçlanan 16 intihar girişimi meydana geldi.

Konuyla ilgili görüş belirten uzmanlar, intiharların tek bir sebebe dayanmadığını belirterek, aile içi iletişimsizliğin önemli rol oynadığını savundu. İntiharların bulaşıcı özelliğinin olduğunu ileri süren Psikolog Firdevs Yıldırım, bu gibi konuların basında daha dikkatli işlenmesi gerektiğine dikkati çekti.

Birçok nedene dayanan intihar vakalarının Batman’a özgü olmadığını, sadece Batman’da daha çok ön plana çıktığını ileri süren Yıldırım, intihara teşebbüste bulunanlara ve intihar etmiş ailelere psikolojik destek sunduklarını belirtti.

İntihar vakalarının tek bir nedene dayanmadığını savunan Yıldırım, “İntiharların bulaşıcı özelliği var. Aynı sorunu yaşayan kişilerin çözüm olarak aynı yönteme başvurma olasılıkları yüksektir. Bu nedenle intihar haberlerinin daha dikkatli işlenmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Kadın Danışma Merkezi’nde görevli psikolog İrfan Aktaş ise aile içi iletimsizliğin gençleri bunalıma sürüklediğini ileri sürdü.

İntihar vakalarının temelinde aile içi iletişimsizliğin büyük rol oynadığına dikkati çeken psikolog İrfan Aktaş, “Televizyon ve televizyonlarda oynanan diziler nedeniyle bireyler aile içinde iletişim kuramıyor. Diziler aile içindeki diyalogu kaldırdığı için çocuk, aile içi eğitimini alamadan okula başlıyor. Bir merhaleyi bitirmeden diğerine geçen çocuk sağlıklı bir gelişme sağlayamıyor.” dedi.

İntiharın anlık bir şey olmadığını, bunun bir alt yapısının olduğunu ileri süren Aktaş, “İntihar bir anlık bir şey değildir. Bunun bir alt yapısı vardır. Önce beyinde yer alır, alternatif bir yol aranır. Ama ne düşündürücüdür ki tüm bu safalarda ailenin haberi yoktur. Oysa depresyona giren kız veya erkek, bazı fiziksel ve ruhsal belirtiler verir. Kimi durgunlaşır solar. Kimileri saldırganlaşır. Ailelerin bunları fark edip iletişim kurarak sorunu gidermek için çaba sarf etmeli.” şeklinde konuştu.

Bölgede kadınlara yönelik faaliyet sürdüren kadın merkezleri de olayların kökeninde ki en büyük nedenin iletişimsizlik olduğunu savundu. Kadın Danışma Derneğinde üyesi, Müjgan Başkaya, uzun bir aradan sonra tekrar intiharların gündeme gelmesinden üzüntü duyduklarını ifade etti.

Aynı merkezde görevli Mekiye Ok ise bölgede özellikle kadına yönelik sorunlarda iletişim yerine şiddettin tercih edildiğini iler sürdü.

Batman Merkez ve kırsal alanda özellikle ateşli silahlarla yaşanan kadın intiharlarının birçoğunun intihar olmadığını savunan Ok, “Erkek hata yaptı mı sözlü olarak uyarılıyor. Ama kadın hata yaptı mı daha çok şiddet kullanılıyor. Bu nedenle yaşanan kadın intiharlarının büyük bir kısmının intihar süsü verilmiş cinayet olduğu kanısındayım” dedi.

Ocak ayının 26’sına kadar Batman genelinde 5’i ölümle sonuçlanan 16 intihar girişimi oldu. Yine kadınların ilk sırayı aldığı olayların çarpıcı yönü ise, intihar yaşının 12’ye kadar düşmesi oldu. 2006 yılının daha 3. gününde aile içi şiddete maruz kaldığı belirtilen 16 yaşındaki N.B. adındaki kız çocuğu kendini iple asarak intihar etti. 15 Ocak’ta 19 yaşındaki Murat Bilir, sevdiği kıza sevgisini ıspatlamak amacıyla kafasına silah sıkarak intihar etti.

Bir sonraki gün Batman en vahim intihar haberiyle uyandı. 12 yaşında ilköğretim 5. sınıf öğrencisi N.Ş. kendini asarak intihar etti. Daha sonra, 25 Ocak’ta 14 yaşındaki B.S. kafasına dayadığı kuru sıkı tabancayla intihar etti. En son 26 Ocak’ta, H.Açan karnına dayadığı silahla intihar etti. Ölümle sonuçlanan 5 intihar olayının yanı sıra, 4’ü kadın olmak üzere intihar girişiminde bulunan toplam 10 kişi de, hastanelerde tedavi altına alındı.