‘İntiharların nedeni memur maaşlarının yetersizliği’

Memur Sendikaları Konfederasyonu'na (Memur-Sen) bağlı Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, son günlerde kredi kartı borçları nedeniyle yaşanan intihar olaylarının, memur maaşlarının yetersizliğinden kaynaklandığını söyledi.

Sendikaya bağlı kurumları ziyaret etmek için Mersin’e gelen Yazgan, sendika binasındaki basın toplantısında, kredi kartları nedeniyle yaşanan mağduriyet ile artan intihar olaylarının asıl nedeninin, kamu personelinin maaşlarının yetersizliğinden kaynaklandığını belirtti. Yazgan, düşük maaş alan memurların, kredi kartları almak zorunda kaldığını, ondan sonra da ödemelerde sorunlar yaşanınca hacizler ve intiharların yaşandığı ifade etti.

Yazgan, intiharların artmaması için en kısa sürede hem maaşlarda iyileştirmelere gidilmesi, kredi kartı faizleri ve bankaların denetim altına alınmasını istedi. Kredi kartları amacıyla TBMM’de görüşülen düzenlemeler için destek verdiklerini anlatan Yazgan, kamu kurumlarındaki memur dağılımında ve ücretlendirme konusundaki düzensizlik ve dengesizlikten yakındı.

Hükümetin 2006 yılında kamuya 100 bin personel almak için başlattığı çalışmalar hususunda sendikalarının iki yıldır çalışma yürüttüğünü hatırlatan Yazgan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu durumu bazı çevreler her ne kadar seçim yatırımı olarak nitelendirse de, her yıl kamuda personel açığı artmaktadır. Bu nedenle memur alımını yerinde buluyoruz. Mesela, Gümrük Müsteşarlığı personel yetersizliğine rağmen, ne yeni personel alıyor, ne de kurumlar arası geçişe izin veriyor. Bu durumda, (Bunun altında yatan başka nedenler mi var?) sorusu akla geliyor.”

Kurumlar arasındaki ücret adaletsizliğinin bir an önce giderilmesini isteyen Yazgan, A kurumunda çalışan bir memur bin YTL civarında maaş alırken, benzer işin yapıldığı bir başka kurumdaki birçok memurun yoksulluk sınırında bir ücret aldığını belirten Yazgan, sendika olarak 2005 yılında yaptıkları toplu görüşmeler sonucunda maaşı az olan memurlar için ”40 artı 40” şeklinde bir ücret artışı uygulandığını kaydetti. Yazgan, 2006 yılının üçüncü ayına sayılı günler kala bu konuda hala bir düzenleme yapılmadığını, bu şekilde artışların kurumlar arasındaki dengesizliğe çözüm olamayacağını kaydetti.

Toplantıya, Memur-Sen Mersin İl Başkanı Ahmet Işıklar, Büro Memur-Sen İl Başkanı Önder Koç ile sendika üyeleri katıldı.