‘Into the West’ mahkemelik oldu

Türkiye'de de yayınlanan "Into the West" adlı televizyon dizisi mahkemelik oldu.

“Mescalero Apache” kabilesine üye aile, 8 yaşlarındaki kızının saçlarının kabilenin geleneklerine aykırı olarak kesildiğini savunuyor. Kızın babası Danny Ponce, “Ergenlik zamanına gelip tören yapılana kadar kızın saçı kültürümüze göre kesilmez. Kesilmesine de ancak anne-babası izin verebilir.” şeklinde konuştu. Ponce, kuaförün kızın saçını kesmeden önce hiç kimsenin kendilerinden izin almadığını söyledi.

Dizinin sahibi “Turner Films” ile kuaförü dava eden aile toplam 325 bin dolar maddi ve manevi tazminat istiyor. Şirket sözcüsü, konunun mahkemeye yansıması nedeniyle yorum yapamayacağını söyledi.

Davaya konu olan yapımda Amerika’ya göç edenler ile kızılderiler arasında yaşanan mücadele biri kızılderili diğeri beyaz ailenin gözünden anlatılmaya çalışılıyor.

Ailenin kızı Christina Ponce, dizide oynamak için geçtiğimiz Mart ayında ailesinin kanalı için başvuruda bulundu. Christina, ABD’nin New Mexico adlı eyaletinde yapılan 3 günlük çekimlere katıldı. Bu sırada kuaför kızın “daha çok kızılderili ve erkek gibi görünmesi” için saçları kesti. Ancak kabile geleneklerine göre kızın ergenliğe girdiğine dair yapılacak törende kızın saçlarının beline kadar uzun olması gerekiyor. Baba Ponce, kızın saçlarının kesilmeden önce sırtına kadar uzun olduğunu belirtti. Ponce, “Kulaklarının üstüne kadar kesilmiş. Erkek gibi olmuştu.” dedi.