İplik fiyatları ucuzlayınca el örgü işlerine rağbet arttı

Bir zamanlar iğneden ipliğe, elde örülerek yapılan ürünler hazır giyimin ortaya çıkmasıyla unutulur olmuştu.

Topu 1 YTL ile 2,5 YTL arasında değişen fiyatlarla satılan birbirinden renkli iplerle bayanlar hırka, bere, atkı, şal, kazak gibi ürünler yapıyor. İş yerinde, evde boş zamanlarını bayanlar el örgü işleri yaparak değerlendiriyor. Bir yandan stres atan bayanlar diğer yandan ev ekonomisine katkı sağlamış oluyorlar.

Özellikle kış mevsiminde kazak, bere, atkı ve daha birçok değişik el örgüsü yaptıklarını belirten 20 yaşındaki Arzu Kahraman yaptıkları ürünleri yakın akrabalarına hediye olarak verdiklerini söylüyor. İp fiyatlarındaki pahalılık ve çeşitteki azlıktan dolayı el örgü yerine hazır giyimi tercih ettiklerini belirten Kahraman, “Evimizde hem ev işleriyle uğraşırken diğer yandan da annemden öğrendiğim el örgü işleri yapıyorum. Günde 5-6 saat örgü yapıyorum. Hem bu sayede zamanımı değerlendirmiş oluyorum hem de bir şeyler üretebilmenin mutluluğunu yaşıyorum” diyor.

Son yıllarda örgü işlerinin unutulmaya başladığını ancak bugünlerde iplerdeki çeşitliğin artmasının fiyatları düşürmesiyle beraber bayanların el örgü işlerine yeniden başladığını belirten İp ve yün satıcısı Mutlu Ölmez (25) işlerinin geçtiğimiz yıllara göre yüzde 60 oranında artığını anlatıyor.

Değişik renklerdeki iplerden bayanların birçok hediyelik süs ve giyim ürünlerini ellerinde işlediğini belirten Ölmez hazır olanlara göre bu yöntemin daha ucuz olduğunu dile getiriyor. Ölmez, “Bayanlar fiyatların ucuzlamasını fırsat bilerek dükkânımıza akın ediyor. Aldıkları yüz iplerle kendilerine hırka, kazak, vb ürünler örüyorlar. Bu şekilde hem zamanlarını değerlendiriyorlar. Hem de alacakları bere atkı ve kazağı daha ucuza getirmiş oluyorlar” diye konuşuyor.

Elde yapılan giyim ürünlerinin hazır olanlara göre daha kullanışlı ve daha kaliteli olduğunu ileri süren Mutlu Ölmez, “Mesela elde yapılan bir kazak hazır olana göre insanı daha sıcak tutuyor. Kullanma ömrü daha uzun oluyor.Ortalama iyi bir kazak en az 25-30 YTL arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Elde yapılan bir kazağın maliyeti ise sadece 5-10 YTL arasında değişiyor. Normal şekilde bir işlemeyle bir kazak bir hafta 10 gün içerisinde ortaya çıkıyor. Geriye kalan para vatandaşın cebinde kalıyor.” şeklinde konuşuyor.

Bayanlarda ip fiyatlarının ucuzlamasından oldukça memnunlar. 1 YTL’ ye kadar düşen ipleri satın alan bayanlar evlerinde birbirinden güzel işler ortaya çıkıyorlar. Bazı bayanlar ev dışında boş kaldıkları otobüste arabada veya iş yerinde iş işliyorlar. Yapılan ürünler daha çok yakın akrabalara ve dostlara hediye olarak veriliyor.