İP’lilerden ‘beni de yargılayın’ dilekçesi

Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ'ın da aralarında bulunduğu İşçi Partili (İP) bir grup, ''Ergenekon'' davası kapsamında tutuklu yargılanan sanıklara destek vermek amacıyla ''Beni de yargılayın'' talepli dilekçeler verdiler.

Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’ın da aralarında bulunduğu İşçi Partili (İP) bir grup, ”Ergenekon” davası kapsamında tutuklu yargılanan sanıklara destek vermek amacıyla İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine ”Beni de yargılayın” talepli dilekçeler verdi.

Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesinin hakim ve savcıların giriş yaptığı kapısına gelen grup, burada bekleyerek basın açıklaması yapmak istedi. Polis ekiplerinin izin vermemesi üzerine slogan atarak Beşiktaş Meydanı’na geçen grup, ”Ergenekon” davası sanıklarına destek sloganları atmayı sürdürdü.

Burada grup adına bir basın açıklaması yapan sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, suçları olmayan ya da suçlu oldukları tespit edilmeyen insanların cezaevinde olmasının herkesin yüreğini yaktığını öne sürerek, ”Bu bizi çok üzüyor. Kabahatsiz, suçsuz insanlar senelerce kapalı. Ben her zaman onları düşünüyorum. Suçları ortaya konsun tamam ama bunların suçları kalemlerini kullanmak” dedi.

”Bu bakımdan memleket adına utanıyorum ve üzülüyorum” diyen Çığ, ancak üzülmenin kafi olmadığını, böyle düşünen herkesin tepkilerini bir şekilde göstermesi gerektiğini söyledi.

Grup üyeleri daha sonra üzerine ”Atatürk devrimlerini savunmak ve yurtseverlik suçsa beni de alın”, ”Atatürk devrimlerini tamamen savunuyorum, vatanımı ve milletimi canımdan çok seviyorum. Eğer bu suçsa beni de alın, beni de yargılayın” yazılı dilekçeleri imzalayarak bir koliye bıraktı.

Kolideki bu dilekçeler, daha sonra avukat Osman Aydın Şahin tarafından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine teslim edildi.