Irak Başbakanı Maliki’den Türk Büyükelçisi’ne jest

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Muharrem ayı dolayısıyla konutunda düzenlediği matem töreninde yanına Türk Büyükelçisi Faruk Kaymakcı'yı oturttu ve gece boyunca sohbet etti.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Muharrem ayı dolayısıyla konutunda düzenlediği matem töreninde yanına Türk Büyükelçisi Faruk Kaymakcı’yı oturttu ve gece boyunca sohbet etti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Muharrem ayına rastlayan Irak ziyareti öncesinde Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Muharrem ayı dolayısıyla konutunda düzenlediği matem töreninde Türk Büyükelçisi Faruk Kaymakçı’ya jestte bulundu. Maliki, törende Türk Büyükelçisi Kaymakçı ile yan yana oturarak sohbet etti.

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Kaymakcı, başkentte düzenlenen Muharrem ayı törenlerine katıldı ve ‘Pilav Necefi’ yedi. Büyükelçi Kaymakçı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Bağdat ziyaretiyle ilgili olarak Türkiye ile Irak ilişkilerinin karşılıklı ziyaretlerle çok daha iyi duruma geleceğini söyledi. Kaymakçı, Kerbela’nın İslam dünyası ve tüm insanlık için büyük bir acı olduğunu belirterek, Türkiye’nin tüm Iraklıları kucakladığını, tüm Iraklıların mutluluğu ve mateminde yanında olacağını vurguladı.

Kısa bir süre önce Musul Başkonsolosluğu’ndan Bağdat Büyükelçiliği’ne atanan Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı, Irak’ta 5 Kasım’da başlayan Muharrem ayı nedeniyle düzenlenen matem törenlerine ve hayır çadırlarındaki iftarlara katıldı.