Irak devlet televizyonundan açıklama

Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim Bağdat'ta resmî ziyaretine devam ederken Irak devlet televizyonu Hilla kentinde 22 kişinin öldüren intihar eylemcisinin Suriyeli olduğunu duyurdu.

El Irakiya televizyonu, başkent Bağdat’ın 100 kilometre güneyindeki Hilla’da bu sabah düzenlenen intihar saldırısında üzerindeki bombaları patlatan kişinin Suriye vatandaşı olduğunu duyurdu. El Irakiya, amele pazarında 22 kişinin öldüğü saldırıyla ilgil olarak 2 Mısırlı ve 1 Iraklının da tutuklandığını bildirdi.
Irak hükümeti ve ABD, Suriye’yi direnişçilerin Irak!a geçişini engellemede yeterli çabayı göstermemekle suçluyor.
SURİYE DIŞİŞLERİ BAKANI MUALLİM: ŞİDDET OLAYLARININ DİNMESİ İÇİN ABD ÇEKİLME TAKVİMİ BELİRLEMELİ
Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim iki günlük resmî ziyaret için geliği Bağdat’ta temaslarına başladı. Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile bir araya gelen Muallim, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Yabancı güçleri için çekilme takvimi belirlemesinin Irak’taki şiddet olaylarının azalmasına ve ülkede güvenliğin sağlanmasına yardımcı olacağını düşünüyoruz” dedi. Bakan Muallim, Irak halkına zarar veren her türlü terörist faaliyetleri kınadıklarını vurgulayarak, Iraklıları ülke bütünlüğüne sımsıkı bağlanmaya çağırdı.
KİSSİNGER: IRAK’IN KOMŞULARININ KATILACAĞI BİR KONFERANS DÜZENLENMELİ
ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, ülkesinin Irak’ta askerî bir zafer kazanmasının imkansız olduğunu söyledi.
BBC televizyonuna konuşan Henry Kissinger, “Açık bir askerî zaferle; Irak’ın her bölgesine hükmü geçen, iş savaşı ve mezhepsel şiddeti kontrol altına alabilecek bir hükümetin kurulmasını kastediyorsanız… Bunun mümkün olduğunu düşünmüyorum” dedi.
Kissinger, Irak’ın geleceği için bu ülkenin komşuları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri ile Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerin de katılacağı uluslararası bir konferans düzenlenmesi gerektiğini söyledi.
Henry Kisinger, Vietnam Savaşı sırasında Başkan Richard Nixon’un ulusal güvenlik danışmanlığını, daha sonra da dışişleri bakanlığını yapmıştı.
ABD Başkanı George Bush, Kongre seçimlerindeki başarısızlığın ardından Irak’la ilgili her türlü öneri ve teklife açık olduğunu söylemişti.