Irak Fuarı’nın düzenleneceği Gaziantep’te oteller doldu

Gaziantep'te Haziran ayında düzenlenecek "Uluslararası Irak Fuarı" nedeniyle şehirde ve çevre illerdeki tüm oteller doldu.

Gaziantep, Uluslararası Irak Fuarı’na hazırlanıyor. Daha önce Bağdat’ta yapılan fuar güvenlik nedeniyle son 3 yıldır düzenlenemiyordu. Irak Ticaret Bakanlığı, Gaziantep Sanayi Odası’nın 1.5 yıllık emeği sonrası, fuarı ilk kez yurtdışında yapma kararı aldı.

Irak Ticaret Bakanlığı ve Gaziantep Sanayi Odası (GSO) işbirliğinde, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteğiyle gerçekleştirilecek fuar, yurtiçi ve yurtdışındaki işadamları tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Açılıştan aylar öncesinde, standların doluluk oranı yüzde 95’e ulaşırken, fuara 1000’in üzerinde firma başvurdu. Bu nedenle, Gaziantep’teki otellerde haziran ayında yer kalmazken, Kilis, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Gaziantep’in Nizip ilçesindeki bütün oteller de tutuldu. Organizasyonda problem istemeyen GSO, ihtiyaç halinde katılımcıların konaklayabileceği pansiyon evleri faaliyete geçirmeyi planlıyor. GSO, dayalı döşeli evlerini pansiyon olarak vermek isteyenlerden odaya müracat etmelerini istedi.

Türkiye’nin yanı sıra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İtalya, Çin, İsveç, Brezilya, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Rusya ve Almanya’nın da bulunduğu 30 ülkeden firmaların yer alacağı fuarda, katılımın yüksekliği nedeniyle M1 Tepe Fuar Merkezi’ndeki 25 bin metrekare kapalı alana 25 bin metrekarelik açık alan ilave edildi. Üst düzey alım heyetleriyle birlikte 3 bini aşkın Iraklı işadamının ziyaret etmesi beklenen fuarda, enerji, sağlık, tarım, sanayi ve alt yapı sektörlerinde ”Business Partner Iraq” iş forumu, ikili iş görüşmeleri yapılacak ve Work-shop düzenlenecek. Fuara katılacak Iraklı işadamları Bağdat, Musul, Kerkük, Süleymaniye ve Erbil’den otobüs ve uçaklarla organizasyonu üstelenen şirket tarafından Gaziantep’e taşınacak.

Fuarın Gaziantep’te düzenlenmesi için Irak Ticaret Bakanlığı ile 1.5 yıl boyunca görüştüklerini söyleyen Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, hem Gaziantep hem de Türkiye için üzerlerine büyük bir sorumluluk aldıklarını belirtti.

Fuarla gözlerin Gaziantep’e çevrileceğine dikkat çeken Koçer, fuarın yeni bir milat olacağını belirterek, “Önümüzdeki birkaç yıl içinde sadece Gaziantep’in Irak’a ihracatının 1.5 milyar dolara çıkması içten bile değil” dedi. Fuar nedeniyle Gaziantep ve çevre illerdeki otellerde yer kalmadığını belirten Koçer, ihtiyaç halinde konukları pansiyon evlerde ağırlayacaklarını bildirdi. Koçer, fuarda elde edilecek başarının tekrarlanması ve 2. kez Gaziantep’te düzenlenmesi sağlanırsa Irak Fuarı’nın kalıcı hale gelebileceğini kaydetti.