‘Irak halkı karar vermeli’

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, ”Kerkük'ün geleceği, Irak halkı tarafından karar verilmesi gereken bir durumdur” dedi.

Wilson da Sezer’den, DSP’nin öncelikleri, 2007 ve daha ileri yıllardaki gelişmeler hakkındaki fikirlerini öğrenmek istediğini kaydetti. Ecevit’in vefatından dolayı başsağlığı dileklerini ileten Wilson, “Birçok kere başbakanlık yapan Ecevit, ABD’nin iyi bir dostuydu” dedi.

Sezer de başsağlığı dileklerinden dolayı ayrıca teşekkür ederek, Ecevit’in, dış ilişkilerde sağlıklı bir duruşu gösteren ama dostluk ilişkilerini de çok iyi yürütebilen bir lider olduğunu söyledi. Sezer, görüş alışverişinin her iki ülkenin dostluğu adına yararlı olacağını kaydetti.

SORULAR

Wilson, bir gazetecinin, “CHP, Irak ile ilgili Meclis’te görüşme isteyip hükümetin Irak’a müdahale için yetki alması gerektiğini söyledi. Bu konuda ABD’nin görüşü nedir?” sorusu üzerine, Irak’ın, Türkiye, ABD ve dünya açısından önemli bir konu olduğunu kaydetti.

Wilson, “Bir demokratik ülkede Irak konusunun Meclis’te, medyada tartışılması çok yerinde bir davranıştır. Biz bu konudaki görüşlerimizi bildirdik. Meclis’te bu konunun ele alınması demokratik bir ülkede sağlıklı ve faydalı bir durumdur” dedi.

“ABD, Kerkük konusunda Başbakan’ın açıklamalarını içişlerine müdahale olarak algılıyor mu?” sorusu üzerine ise Wilson, şunları kaydetti:

“Kerkük’ün geleceği, Irak halkı tarafından karar verilmesi gereken bir durumdur. ABD, Türkiye ve diğer ülkelerin bu konuda görüş sahibi olması doğal ve onların Irak konusunda görüşlerini ifade etmesi önemli ama sonuç olarak karar alacak taraf Irak. Irak’ın iç siyasi gelişmeleri açısından Kerkük’ün geleceği çok hassastır. Bunu ABD ve Türk hükümeti kabul etmektedir. Bizim görüşümüze göre Kerkük’ün geleceği şekillendirilirken, oradaki istikrar ve uzlaşmayı da güçlendirecek bir şekilde yapılmalıdır.”