Irak İçişleri Bakanlığı’nın ‘ölüm timi’ ile ilgili soruşturma açıldı

Irak İçişleri Bakanlığı, kendi bünyesinde faaliyet gösterdiği ve Sünnilere yönelik saldırılar düzenlediği iddia edilen "ölüm timi" ile ilgili soruşturma açılmasına karar verdi.

Bağdat’ın Şula semtinde 10 kişiye ait cesedin bulunmasından sonra açılan soruşturmayla ilgili açıklama yapan Irak İçişleri Bakan Yardımcısı ve iç istihbarat sorumlusu Tümgeneral Hüseyin Kemal, kararın, ABD’nin Sünni bir Iraklıyı öldürmek üzereyken polis üniforması giymiş 22 kişiyi gözaltına aldığını açıklaması üzerine alındığını belirtti. AP’ye konuşan Kemal, “bu konu bize iletildi. İçişleri Bakanı da bu Sünni Iraklı ve üniformalı 22 kişi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için bir soruşturma komitesi kurdu” dedi.

Chicago Tribune gazetesine demeç veren ABD’li bir general de Amerikan güçlerinin Irak İçişleri Bakanlığı’na bağlı çalışan bir “ölüm timi”nin varlığına dair kanıtlar bulduğunu açıkladı. Irak’ta görev yapan sivil polis eğitim komutanı Amerikalı Tümgeneral Joseph Peterson, sözkonusu 22 kişinin polis komandosu gibi gözükmediğini ve Irak İçişleri Bakanlığı tarafından otoyol devriye görevlisi olarak görevlendirildiğini ifade etti. Peterson, “Ölüm timlerinden birini bulduk. Bunlar Irak’taki polis gücünün bir birliği” açıklamasını yaptı.

Irak’ta Şiilerin kontrolündeki İçişleri Bakanlığı’nın Sünnilere yönelik saldırı ve hapishanelerde işkence yaptığı iddiaları geçen Mayıs ayından bu yana konuşuluyordu.