Irak- Petrol boru hatlarında görevliler gözaltında

Irak'ta petrol boru hatlarında görev yapan bazı güvenlik görevlilerinin, hatlara düzenlenen saldırılara yardım ettikleri şüphesiyle gözaltına alındıkları bildirildi.

Reuters’a konuşan bir yetkili, “Onları izliyorduk ve birilerinin kuzeydeki petrol borularına saldırı düzenleyen direnişçilere yardım ettiklerine inanıyoruz” dedi. Yetkili, dün yapılan baskınla bu kişilerden bazılarının ele geçirildiğini belirtirken kaç kişinin yakalandığını açıklamadı. Bir başka yetkili de boru hatlarını korumakla görevli bazı kişilerin de sabotajlarda yer aldıklarını ifade etti.

Irak Petrol Bakanlığı’na bağlı güvenlik güçlerinin başındaki isim Hasan Süveyn, “dün yakalanan kişilerin petrol bakanlığına bağlı görevliler olmadıklarını” ve bu kişilerin savunma bakanlığı tarafından istihdam edildiklerini belirtti.

Irak’ın kuzeyindeki Kerkük’ten geçen petrol boru hatlarına düzenlenen saldırılar yüzünden, petrol sevkiyatı birkaç ay durdurulmuş, bu yılın başında Irak’ın petrol ihracatı günlük 1 milyon varil ile işgalden bu yana en düşük seviyesine gerilemişti.