Irak raporunu yayınlayan gazeteciler ceza alabilir

Danimarka’nın önde gelen gazetelerinden Berlingske Tidene’de çalışan iki gazeteci, Danimarka istihbaratının Irak’ın kitle imha silahlarına sahip olmadığına dair gizli raporunu yayınladıkları için hapis cezası alabilir.

Mahkemenin ne zaman görüleceği henüz belirlenmedi.

Şubat ve Mart 2004’te Danimarkalı gazeteciler, Danimarka Savunma İstihbarat Servisi’nden verilen gizli belgeye dayanarak yazılar yazmıştı. İstihbarat raporlarına göre Irak’ın kitle imha silahı olduğuna dair bir delil bulunmadığı kaydedildi.

Gazetenin editörü Niels Lunde, gazetenin ve muhabirlerinin doğru hareket ettiğini savundu. Lunde, ”Muhabirlerimiz çok iyi bir iş çıkardı.” dedi. İstihbarat eski çalışanı Frank Grevil, istihbarat raporunu gazetecilere verdiği için suçlanarak 4 ay hapis cezası almıştı. Davası sırasında Grevil, halkın yararı için bu işi yaptığını savunmuştu.

Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, Ekim 2002’de mecliste yaptığı konuşmada Kopenhag hükümetinin Saddam’ın kitle imha silahına sahip olduğuna inandığını açıklamıştı. Bununla birlikte, Rasmussen, Irak’ın işgalini kitle imha silahları nedeniyle değil Bağdat’ın BM ile işbirliği yapmaması nedeniyle desteklerini işaret etmişti. Danimarka, Irak’ta 530 kişilik bir askeri birlik bulunduruyor.