Irak savaşından beri 8 bin ABD askeri ‘firar etti’

ABD'nin Irak'ı işgalinden bu yana en az 8 bin Amerikan gönüllü askerinin firar ettiği bildirildi.

USA Today gazetesinin, Pentagon kayıtlarına dayanarak verdiği habere göre, 11 Eylül saldırılarından bu yana ABD ordusundaki firarların oranında düşüş yaşanmasına rağmen, en az 8 bin gönüllü askerin Irak savaşından bu yana firar ettiği kaydedildi.

2003 kışında bu yana, 4.387 kara askeri, 3.454 bahriyeli ve 82 havacının firar ettiği belirtilirken, Irak savaşının başladığı Mart 2003’ten bu yana kaç askerin kaçtığının net olarak tespit edilmediği bildirildi. Bu döneme ait net rakamın önümüzdeki kış açıklanması bekleniyor.

Firari askerlerin avukatları, Irak’taki savaşın, yaptıkları hizmetle ilgili olarak askerlerin kafalarında soru işaretleri oluşturduğunu belirtiyor. Firari askerlere yasal danışmanlık hizmeti veren savaş karşıtı “Citizen Soldier” örgütünün Başkanı Tod Ensign, “Düşünmek istedikleri son şey, bunun (Irak’ın) Vietnam gibi olduğu” yorumunu yapıyor.

ABD ordusu sözcülerinden General Elizabeth Robbins ise “savaş karşıtlığının, yaşanan firarlardaki sebeplerde küçük bir oranı oluşturduğunu” savundu. Robbins, “İnsanlar her zaman firar ediyor. Çoğu askerliğe uyum sağlayamadığı için kaçıyor” şeklinde konuştu. Firarların çoğunun ABD topraklarındaki askerler arasında yaşandığını kaydeden Robbins, Irak’ta firar ettiği bilinen asker sayısının 1 olduğunu ifade etti.

ABD ordusunda Vietnam savaşı sırasında yaşanan firar olayları ise yaklaşık 33.000 dolaylarındaydı.