Irak seçimleri resmi sonuçlar açıklandı

Irak'ta 15 Aralık'ta yapılan tarihi genel seçimlerin sonuçları açıklandı.

Şiilerin mutlak çoğunluğu elde edememesinden sonra koalisyon hükümeti kurulmasına kesin gözle bakılıyor. Yeni hükümeti kurma çalışmalarının ise haftaları alması bekleniyor. Zira, Irak’taki tüm grupların hükümetten hoşnut olması zor gözükse de özellikle Sünnilerin hükümette alacağı rolün hükümet kurma görüşmelerinde kilit nokta olması bekleniyor.

Seçim sonuçları açıklanmadan önce Şiiler ile diğer gruplar arasında ittifak görüşmeleri yapılmıştı. İkinci büyük çoğunluğu oluşturan Kürtlerin yeni hükümette Şii ittifakında yer alıp almayacağı ise henüz belli değil.

Önümüzdeki günlerde yoğunlaşacak pazarlıklar neticesinde bu belli olacak. Sünnilerin hükümette alacağı yerin Irak’taki şiddet olaylarının azalmasında rol oynayacağı hesap ediliyor. Bu nedenle Sünnileri de içine alan geniş tabanlı bir koalisyona gidilmesi beklenebilir.

Irak’ta 2005 yılının ocak ayında yapılan seçimlerde 146 milletvekili çıkaran Birleşik Irak İttifakı, bu seçimlerde parlamentoya 128 milletvekili sokmayı başardı. Şiilerin tek başına hükümet kurabilmeleri için 138 sandalyeye ihtiyacı vardı.

Ocak seçimlerini boykot eden Sünniler ise son seçimlerde sandık başına giderek, parlamentoya daha fazla temsilci gönderdi. Önceki mecliste 17 vekille temsil edilen Sünniler, yeni mecliste 55’den fazla sandalyeye sahip olacak. Üç büyük Sünni grubun oluşturduğu Irak Uzlaşma Cephesi 44, Salih El Mutlak’ın liderliğindeki Ulusal Diyalog Cephesi ise 11 sandalye kazandı.

Önceki mecliste 75 vekille temsil edilen Kürtler ise yeni parlamentoya 53 vekil gönderebiliyor. Kürt ittifakına katılmayı reddederek, seçimlere tek başına giren Kürdistan İslam Partisi de mecliste 5 vekille temsil edilecek.

Önceki parlamentoda 40 milletvekilinin üyesi olduğu Seküler Şii siyasetçi İyad Allavi’nin Irak Cephesi, meclise 25 vekil gönderiyor.