Irak sınırındaki Türk askeri sayısı 200 bini buldu

Bölgedeki kaynaklara göre, sınırdaki Türk askeri sayısı 200 bini buldu.

Hoşyar Zebari’nin, “Türkiye, sınırımıza 140 bin asker yığdı” şeklindeki sözleriyle başlayan asker sayısı polemiği Türk askeri kaynakların Reuters haber ajansına verdiği “Sınırda 200 bin askerimiz var” bilgisiyle devam etti.

Reuters’a isim vermeden konuşan askeri kaynaklar güneydoğudaki askeri güçlerin son takviyelerle 200 bine kadar ulaştığını, çok büyük bölümünün de sınırın hemen yakınında konuşlandırıldığını açıkladı. Bunun üzerine bir başka uluslararası haber ajansı AP, sınırdaki bu yığılma iddiasını Amerikan Savunma Bakanı Robert Gates’e sordu. Gates, ajansa yaptığı açıklamada kendisinde bunu doğrulayacak bir bilgi olmadığını söyledi. Tatmin olmayan AP, bu kez de aynı soruyu ABD Genelkurmay Başkanı Peter Pace’e yöneltti. Pace, “Gerçek olan şu ki, Türk ordusu sınırın kendi taraflarında operasyon yapmak için takviye gerektirmeyecek şekilde yeterli sayıda askeri hep hazır tutar” yanıtını verdi.

Reuters’ın haberinde şu ifadeler yer aldı: “Bir kaynağa göre Şırnak’ta yılın bu zamanında normalde 10-20 bin asker olurken bu yıl 50 bin kadar asker var. Muhabirimize göre sınıra doğru giden askeri birliklere, trenlere yüklenmiş tanklar ve ağır silahlar da eşlik ediyor.”

PKK’lı Rıza Altun, Kuzey Irak’a kaçtı

Reuters dünya medyasına bu haberi geçerken Fransa’dan da bölücü terör örgütüyle ilgili bir haber geldi.

Paris’te “Ahtapot operasyonu” adıyla düzenlenen operasyonda yakalanan PKK’lılardan Rıza Altun’un Kuzey Irak’a kaçtığı bildirildi. PKK’nın kasası olarak bilinen Altun’un Fransa’dan önce Avusturya’ya gittiği, burada 4 Temmuz tarihinde gözaltına alındığı, ancak dün adli gözetim altında bulundurulmak koşuluyla serbest bırakıldığı bildirildi. Aralarında Rıza Altun ve Nedim Seven gibi bölücü örgütün Avrupa’daki elebaşılarının da bulunduğu 8 PKK mensubunun, 23 Şubat tarihinde Paris’te çıkartıldıkları istinaf mahkemesi tarafından tutuksuz yargılanmaları kararlaştırılmıştı.

Paris’te 5 Şubat 2007 günü düzenlenen operasyonlarda bir “kültür merkezine ” baskın düzenlenmiş, çeşitli evraklara ve bilgisayarlara el konmuştu.

VATAN