‘Irak Türkiye’nin en önemli konusu’

Abdullah Gül, Irak'ın Türkiye için önemine işaret ederek, bu çerçevede bölgedeki Türk büyükelçilerini çağırdıklarını ve onlarla istişarede bulunduklarını söyledi.

“Türkiye’nin Ortadoğu ülkelerindeki büyükelçilerinin, bölgedeki son gelişmeleri değerlendirmek üzere Dışişleri Bakanlığında bir araya geldiğinin” hatırlatılması üzerine Gül, “Irak Türkiye’nin en önemli konusudur, yılın en önemli konusudur” dedi. Gül, bu ülkenin sadece Iraklılar için değil, komşuları için de önemli olduğunu söyledi.

Gül, “Bu çerçeve içerisinde, bütün bölgedeki büyükelçilerimizi planlı bir şekilde çağırdık, onlarla istişare ediyoruz” diye konuştu.

“YARIN KONUŞACAĞIZ”

Gül’e, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey’in “Irak Anayasasında Kerkük’ün statüsünün belirlenmesine ilişkin mekanizmalar bulunduğuna” ilişkin açıklamasıyla ABD’de yeni bir sözde soykırım yasa tasarısının Temsilciler Meclisine sunulacağına ilişkin haberlere dair görüşleri de soruldu. Dışişleri Bakanı Gül, sorulara, “Bunların hepsini yarın konuşacağız” yanıtını verdi.

Türk büyükelçilerle Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ertuğrul Apakan’ın başkanlığında bugün başlayan ve yarın da devam edecek istişare toplantıları çerçevesinde, başta Irak olmak üzere İsrail-Filistin meselesi ve Lübnan gibi diğer bölgesel sorunlar ile Ortadoğu’nun geleceği ve Türkiye’nin izleyeceği politikaların ele alındığı belirtiliyor.

Toplantıların yarınki bölümüne, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün de katılması bekleniyor.