Irak Türkmen Cephesi heyeti: Türkiye’de kendimizi evimizde gibi hissediyoruz

Irak Türkmen Cephesi (ITC) heyeti, Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Evrenseki Belde Belediye Başkanı Recep Barut'un davetlisi olarak turizm şehrinde bir dizi temaslarda bulundu.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) heyeti, Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Evrenseki Belde Belediye Başkanı Recep Barut’un davetlisi olarak turizm şehrinde bir dizi temaslarda bulundu.

ITC heyeti, Erbil Milletvekili Aydın Maruf Selim başkanlığında Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu ile Evrenseki Belediye Başkanı Recep Barut’u makamında ziyaret etti. Başkan Barut, Irak Türkmenlerinin göz bebekleri olduğunu belirterek, Irak’tan gelen heyeti Manavgat’ta ağırlamaktan onur ve gurur duyduklarını ifade etti. Barut, “Irak Türkmenleri bizim göz bebeğimizdir. Irak’ta çok uzun seneler büyük çileler çeken Iraklı Türkmen kardeşlerimizin huzur ve refaha kavuşması en büyük dileğimiz.” diye konuştu.

Özellikle Saddam Hüseyin döneminde Irak’ta yaşayan Türkmenlerin büyük baskılara, hatta asimilasyona maruz kaldığının altını çizen Barut, bütün bu olanlara rağmen Irak Türkmenlerinin öz benliklerini, kimliklerini ve kültürlerini muhafaza ettiğini kaydetti.

Erbil Milletvekili Aydın Maruf Selim de yaptığı konuşmada, Evrenseki Belediye Başkanı Recep Barut’a teşekkür ederek, “Türkiye, Irak Türkmenlerine her zaman ağabeylik yapmıştır. Bizi hiçbir zaman kendilerinden ayrı tutmamıştır. Bugün burada büyük dostluk ve kadirşinaslık gördük.” ifadesini kullandı.

Iraklı heyet, Evrenseki Belediyesi’nden sonra Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu’yu makamında ziyaret etti. Erbil Milletvekili Selim, İlçe Kaymakamlığı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’de ve Manavgat’ta olmaktan mutluluk duyduklarını kaydetti. Türkiye’de kendilerini Erbil’de, kendi evlerinde gibi rahat ve huzur içinde hissettiklerini anlatan Selim, “Burası bizim kendi evimiz gibi. Özü bizden sözü bizden olan kardeşlerimizle bir aradayız.” dedi.

Kendilerini kabul ettiği için Bulgurlu’ya teşekkür eden Selim, ziyaretin anısına plaket sundu. Kaymakam Bulgurlu da ITC heyetini Manavgat’ta görmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Bulgurlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Irak Türkmenleri bizim ata yadigarımız. Onların dertleriyle dertlenmek, sorunlarına çözüm üretmek devlet olarak bizim görevimiz.” diye konuştu. Bulgurlu, Manavgat’ta ITC heyetini görmekten dolayı mutlu olduğunu kaydetti.