Irak’a ilk sefer bugün yapıldı!

28'i Türk işçi, 34 kişinin öldüğü uçak kazasından sonra Irak'a ilk sefer bugün yapıldı.

Türk inşaat işçilerini taşıyan Moldova’ya ait Antonov-26 tipi uçağın Bağdat yakınlarında düşmesiyle 34 kişiye mezar olan kazadan sonra, Irak’a ilk sefer bugün yapıldı.

Kırgızistan tescilli 120 kişilik IL-18 tipi uçak, bugün Adana Havalimanı’nda sabah saatlerinde Irak’a yine Türk işçilerini götürmek için havalandı. Yüksel ve Enka İnşaat Firması’na ait işçileri taşıyan uçağın Bağdat yakınlarındaki Beled Havalimanı’nda inmesi bekleniyor.

Enka İnşaat Firmasında Formen olarak çalışan 36 yaşındaki 2 çocuk babası Fatih Erdemoğlu, 34 insanın öldüğü uçak kazasından büyük üzüntü duyduklarını söyledi.

Hiç kimsenin böyle bir şey istemediğini vurgulayan Erdemoğlu, herkesin ekmek parası için mücade ettiğini kaydetti.

Neyin nasıl olacağını kimsenin bilmediğini hatırlatan Erdemoğlu, tekrar başlayan uçak seferlerinin hayırlara vesile olmasını diledi.

Erdemoğlu, “Uçak kazası olmasaydı 15-20 gün önce Irak’a gidecektik. Gecikmeli bir yolculuğa çıkıyoruz. Herkes için hayırlısı olsun.” dedi.

Aynı firmada işçi olarak çalışan 45 yaşındaki Güzel Kılıç, tedirgin bir şekilde Irak’a hareket ettiğini vurguladı.

Tüm işçilerin rızıklarını kazanmak için Irak’a gittiğinin altını çizen Kılıç, “Bu ekmek davasıdır. Şartlar bizi oraya gitmeye zorluyor. Daha önce Kuzey Irak bölgesinde çalışıyordum. Enka Firması’nda yeni işe girdim.” şeklinde konuştu.

Irak’ın Alasat şehrinde Amerikalılar için yapılan havaalanında iki yıldan buyana tercüman olarak çalıştığını bildiren Gökay Becerancı (29)’da çok zor bir yolculuğa çıktıklarına işaret etti.

Becerancı, şunları söyledi: “Kimse bu koşullarda oraya gitmek istemez. Hayat şartları bizi oraya sürükledi. Mecburuz. Bende başkaları gibi oraya gitmeyi istemezdim. Ama Türkiye’de işsizlik ve ekonomik zorluklar bizi oraya gitmeye mecbur ediyor. Daha önce Moldova tipi kargo uçaklarıyla gidiyoruk. Bu kez -tam emin değilim-başka bir uçakla seyhat edeceğiz.”

Becerancı’nın annesi Hatice ise üniversite mezunu diğer oğlununda Irak’ta tercüman olarak çalıştığını hatırlattı.

Çok heycanlı olduğunu gizlemeyen iki Hatice Hanım, “2 çocuğum Irak’ da çalışıyor. Bunlardan biri üniversite mezunu. Ama Türkiye’de iş bulamayınca oraya gitti.” diye konuştu. Becerancı’nın nişanlısı Ezgi ise önümüzdeki Temmuz ayında düğün yapmayı planladıklarını açıkladı. İnşaat ustası 41 yaşındaki Adem Boztepe ise 16 aydır Irak’ta çalıştığını aktardı.

İşçiler, havaalanı dış hatlar terminalinde kendilerini uğurlamaya gelen yakınları ile vedalaştıktan sonra güvenlik kontrolünden geçerek uçağa bindi.

Uçak saat 06.00 sularında havalandı. 9 Ocak’ta Adana7dan havalanan içinde 29’u Türk işçisi olmak üzere 35 kişinin bulunduğu Antonov 26 tipi uçak Beled Havaalanı yakınlarında düşmüş kazada 28’i Türk işçisi, 5’i mürettebat, 1’i ABD’li olmak üzere 34 kişi yaşamını yitirmişti.

Kazadan yaralı kurtulan tek işçi Abdulkadir Akyüz ise daha sonra tedavi edilmek üzere Türkiye’ye getirilmişti.