Irak’a nota cevabı; Toprağınızı PKK’ya kullandırmayın

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terörist sızmaları önlemek için sınırda yığınak yapması Irak'ı rahatsız etti.

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ünal Çeviköz’e de önceki gün nota verildi. ‘Sıcak takip’ iddiasını kabul etmeyen Türkiye ise muhataplarına ‘PKK’nın son dönemde faaliyetlerini artırdığını’ anlattı. Terör örgütünün silahları Irak’tan temin ettiği bilgisini elinde bulunduran Ankara, “Sızmalar oluyor, sınırımızı koruyoruz. Bu çerçevede önlemler alıyoruz. Topraklarınızı terör örgütüne kullandırmayın. Yarın size de tehdit olacak teröristlerle mücadele edin. Siz orada tedbirinizi alın” mesajı verdi. Türkiye duyduğu rahatsızlığı, Ankara’daki temaslarının ardından Irak’ın başkenti Bağdat’a sürpriz bir ziyarette bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’a da iletmişti. Rice’ın, dün görüştüğü Iraklı yetkililere bunları aktardığı belirtiliyor.

Irak yönetimi, Ankara’ya yönelik tepkisini, “Türk askerinin zaman zaman sınırdan geçerek Irak topraklarında küçük çaplı operasyonlar yaptığı” iddiasına dayandırdı. Büyükelçi Sabah, Ankara’dan bu iddiaların doğru olup olmadığını sordu. Bağdat yönetimi, operasyonların Irak’ın egemenlik hakkının ihlali olduğunu savundu. Dışişleri Bakanlığı, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “sınır ötesi operasyon” ve “sıcak takip” iddialarına ilişkin bir ifade kullanmadı. Dışişleri Bakanlığı’ndaki Oğuz Çelikkol-Ümran Sabah görüşmesinde, sınırdaki konuşlandırma ve diğer tedbirlerin gereği izah edildi. Ankara, “Kendi sınırımızı korumak için tedbirler alıyoruz. Senden de aynı tedbirleri almanı bekliyoruz” dedi. Oğuz Çelikkol, Irak büyükelçisine, “Türkiye-Irak-ABD görüşmelerinin gündeminde de bulunan PKK’nın Irak’taki varlığı ve faaliyetleri”nin önlenmesinin söz konusu faaliyetleri zorunlu kıldığını anlattı. Irak’taki boşluktan yararlanan terör örgütünün bölgeyi adeta kamp yeri olarak kullandığı iletildi ve “Irak’taki PKK varlığına ve faaliyetlerine son verin.” denildi. Ankara, kurulmakta olan yeni hükümetten bu yönde adımlar atmasını beklediğini de aktardı. Bağdat yönetimine, “sınırınızı koruyun” uyarısı yapıldı. Ankara, kurulan hükümet ile bu konuları kapsamlı biçimde görüşmek istiyor. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de, önceki gün ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşmesinin ardından, “sınırların mümkün olduğunca güvenli olmasının önemine” işaret ederek, Irak’a, “Topraklarınızın terör örgütlerince kullanılmaması yönündeki çabanın bir parçası olun.” çağrısında bulunmuştu. Dışişleri Bakanı Gül, Türkiye’nin, kimsenin toprağında gözü olmadığını açıklamıştı.

MGK, ‘sınır ötesi’ni görüşecek

Bu arada Milli Güvenlik Kurulu’nun bugün yapılacak olağan toplantısında, terör örgütü PKK’ya karşı yapılacak harekât ele alınacak. Irak sınırındaki Türk birliklerinin hareketliliğiyle ilgili son durumun masaya yatırılacağı toplantıda, sınır ötesi harekât konusundaki stratejinin netleşeceği de belirtiliyor. MGK’da ayrıca Rice’ın Ankara temasları, Irak’taki yeni hükümet ve İran nükleer krizi ele alınacak.