‘Irak’ın birliğinin korunmasına yardımcı oluruz’

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Irak halkının istemesi durumunda, Irak'ın birliğinin korunmasına yardımcı olmaya hazır olduklarını belirtti.

Esad; ”İlke olarak bütün bölgenin geleceği, Irak’ın toprak bütünlüğüne ve birliğine saygı duyulmasına bağlıdır” diye konuştu. Beşşar Esad, suikastte öldürülen eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri soruşturmasıyla ilgili olarak da BM komisyonuyla işbirliğine devam etme sözü de verdi. Esad, “Ulusal egemenlik, BM kararları ve diğer şeylerin üzerindedir” dedi. “Şartlar ülkemiz için savaşmamızı gerektirse de ulusal egemenliğimizden vazgeçmemeliyiz. Buna hazırlıklı olmalıyız” diyen Esad, Filistin eski lideri Yaser Arafat’ın da öldürülmüş olabileceğini belirterek kongereye katılan avukatlardan bunu araştırmalarını istedi.

“Bazı hainlerin tanık olarak öne sürülmesi Suriye’nin tutumunu değiştirmez” diyen Esad, Hariri suikastini araitıran BM komisyonunu görevine devam etmesinden yana olduğunu belirtti.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Lübnan ile Suriye arasındaki ilişkilerin bozulmasının Arap dünyasına karşı yürütülen “küresel bir komplo”dan kaynaklandığını söyledi.

Beşşar Esad, Lübnan ve Suriye arasındaki ilişkilerin bozulmasının nedenini, Arap dünyasına karşı yürütülen “küresel bir komplo”ya bağladı. 150’den fazla delege ve uluslararası baro temsilcilerinin katıldığı konferansta konuşan Esad, “Suriye ve Lübnan arasında olan şey, Arap dünyasına karşı yürütülen ve birçok yüzü olan küresel bir komplonun parçasıdır” diye konuştu.

Arap Avukatlar Birliği’nin 22. Genel Kongresi’nin “Suriye’yi Savunmak Bir Hak ve Görevdir” başlıklı oturumuna katılan ve salona girişinde ayakta alkışlanan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın konuşması delegeler tarafından sık sık övgü dolu sözler ve alkışlarla kesildi.

Arap Avukatlar Birliği 22. Kongresi, 3 gün sürecek.