Irak’ın Kuzey’ine ambargo önerisi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli Kuzey Irak'ta yaşanan gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Konuşmasının önemli bir kısmında Başbakan Erdoğan’ın bölgeyle ilgili değerlendirmelerine eleştiri getiren Devlet Bahçeli, Kerkük’le ilgili neler yapılacağı konusunda çözüm önerileri sundu.

MHP Genel Merkezi’nde basın mensuplarının karşısına geçen Bahçeli, sözlerine Başbakan Erdoğan’a yüklenerek başladı. ‘Başbakan Erdoğan’ın son günlerde Irak konusunda yaptığı açıklamalar çifte seçim sürecine giren Türkiye’nin siyasi gündemini yönlendirmeyi amaçlayan samimiyetten ve ciddiyetten uzak beyanlardır.’diyen Bahçeli Irak’ta son dört yıl içinde yaşanan gelişmelerin Türkiye’nin milli güvenliğini tehdit edecek çok tehlikeli bir sürece girdiğini öne sürdü. Bu sürecin AK Parti hükümetlerinin görev yaptığı dört yıllık bir süreç içinde şekillenen gelişmelerin bir sonucu olduğunu ileri süren Bahçeli,’Türkiye’yi bu noktaya Başbakan Erdoğan’ın ve hükümetinin gelişmeler karşısında sergilediği acz teslimiyet ve gaflet getirmiştir. Erdoğan vicdanlarda aklanmak ve ve imaj düzeltmek telaşıyla su üzerine yazı yazmakta ve göz boyamaktadır.’ dedi.

Bahçeli hükümeti, güvenliği sağlamada gösterilecek ihmalda yargılanma noktasına götürebileceği uyarısında bulundu. Türkiye’nin milli güvenliğini sağlamak ve milli çıkarlarını korumanın hükümetin anayasal görev ve sorumluluğu olduğunu aktaran Bahçeli,” Ülkenin iç ve dış güvenliğini korumada gösterilecek görev ihmali Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar Kurulu üyelerinin Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesi’nde yargılanmasına sebep olur” dedi.

Kuzey Irak’ta yaşananlarla ilgili tespitlerde bulunan Bahçeli bölgede ki Kürt grupların kaos, bölünme ve çatışma ortamından azami ölçüde yararlandığını aktardı.’ABD’nin güvenilir müttefiki olarak görülmeleri bu grupları pervasızlığa sevk etmiştir. Kürt gruplar fiilen oluşan bağımsız devlet yapılanmasını hukuki açıdan sonuçlandırmada nihai aşamaya gelinmiştir.’ diyen Bahçeli Kürt grupların önünde şu anda iki hedefin olduğunu aktardı. Bahçeli,”Bu hedeflerden biri Kerkük’ü zorla gaspederek Kürdistan bölgesinin başkenti yapmak ve Irak’ın petrol kaynaklarına el koymaktır’ dedi. Türkmenlerin siyası yapıdan tamamen dışlandığını aktaran Bahçeli Türkmenlerin 257 sandalyeli mecsliste 7 sandalye alabildiğini ve varlıklarını sürdürebilmek için yaşam mücadelesi verdiklerini aktardı.

Bahçeli değerlendirmelerinin sonunda Türkiye’nin bölgede izlemesi gereken stratejiyi ve alınması gereken tedbirleri sıraladı. Çözüm paketini 6 başlık altında belirlediklerini aktaran Bahçeli,”Önerilerimizi kamuoyunun ve siyasi partilerin değerlendirmesine sunuyorum.’ dedi. Bahçeli Türkiye’nin bölgeden gelen tehdit karşısında somut ve inandırıcı bir askeri güçle desteklenen kapsamlı bir siyasi caydırıcılık stratejisi geliştirmesi gerektiğini belirtti. Bu çerçevede öncelikle Kürt peşmerge gruplarının çok açık ve kesin bir dille uyarılması gerektiğini aktaran Bahçeli Türkiye’ye karşı bir tehdit silahı olarak kullanılan terör kartının karşılıksız kalmayacağının açıkca ortaya konması gerektiğini ifade etti.

Kürt siyasi yapılanmalarının bağımsız hale gelmesi ihtimalinin ABD ile en üst siyasi düzeyde ele alınması gerektiğini dile getiren Bahçeli böyle bir yapılanmanın sürdürülebir olmayacağı ve bölge ülkelerinin de buna seyirci kalmayacağının tüm taraflara açıklanmıs gerektiğini belirtti. Bahçeli,”Başta İran ve Suriye olmak üzere bölge ülkeleriyle konu hakkında istişare süreci başlamalı, alınabilecek siyasi ve ekonomik tedbirler ilan edilmelidir. Bahçeli Kerkük’te yapılacak referandumunda ertelenmesi gerektiğini bunun için sünni ve şii gruplarla irtibata geçilmesi gerektiğini aktardı. Bahçeli sözlerin şöyle sürdürdü:”Kuzey Irak’a karşı caydırıcı olunmasın sağlamlak için Türkiye’nin elinde imkanlar vardır. Habur sınır kapısını kapatılması, Kerkük-Yumurtalık boru hattının devre dışı kalması, Kuzey Irak’a yapılan lojistik desteğin gıda ve diğer malzeme akışının durması, Kuzey Irak’ta faaliyet gösterecek yabancı şirketlerin Türkiye üzerinden geçişine izin verilmemesi, Suriye ve Irak’la yapılacak ticaretlerde yeni yollar belirlenmesi ve Kuzey Irak bağlantılı uçuşların durdurulması önemli etkenlerdir.”

Bahçeli son olarak Türkiye’nin, Kuzey Irak’tan kaynaklanan fiili bir güvenlik ve tehdit unsuruyla karşı karşıya kaldığını ve bunun sonunda meşru sacunma hakkının doğduğunu belirtti. Bahçeli ayrıca mecliste Irak konusunda bir zirve toplanmasını doğru bir yaklaşım olarak niteledi.