Iraklı çocuklar tedavi için Türkiye’ye getirildi

Gözlerinden rahatsız 6 Iraklı çocuk, Amerikan Hava Kuvvetleri'ne ait bir uçakla tedavi edilmek üzere İstanbul'a getirildi.

Bu arada işlemlerini yaptırarak Türkiye’ye giriş yapan ABD askeri uçağının pilotları, görüntü almaya çalışan gazetecilere tepki gösterdi. Çocukların çoğunun gözlerinin savaştaki silahlarden çıkan gazların etkisi ile rahatsızlandığı ifade edildi.

Iraklı hasta çocuklar Havalimanı’nda tedavilerinin yapılacağı Gebze’deki Anadolu Sağlık Merkezi yetkilileri tarafından karşılandı. Irak’ta tedavileri mümkün olmayan; Thair Nasrat Nasser (2), Ali Hussein Hamed (7), Safa Ahmed (7), Ali Yaseen Leaby (10), Fadi S. Habeb (16) ve Nazar Janem (20) isimli hastalar, Rotary International ve Anadolu Sağlık Merkezi’nin işbirliği ile tedavi edilecek.

ABD’li üniversite hastanesi John Hopkins Medicine ile stratejik ortaklığı bulunan sağlık merkezinin, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Balkanlar, Orta Doğu ve Rusya’dan da pek çok hastaya hizmet verdiği belirtildi. Irak’tan daha önce de çok sayıda çocuk Türkiye’ye getirilerek, çeşitli hastanelerde tedavi edilmişti.