Iraklı çocukların dinmeyen çilesi

Şiddet olayları nedeniyle her gün onlarca kişinin öldüğü Irak'ta açlık sınırının altında yaşam mücadelesi veren çocuklar, ailelerinin geçimine katkıda bulunmaya çalışıyor.

Savaşın üzerinde 3 yıl geçmesine rağmen, petrol zengini Irak’ta yaşam şartları her gecen gün daha da kötüye gidiyor. 1991 yılındaki Körfez Savaşı’nın ardından yaklaşık 12 yıl Birleşmiş Milletlerin uyguladığı ambargodan dolayı zor günler geçiren Iraklıların yaşamında Amerikan işgalinden sonra da iyileşme olmadı. Petrol zengini bir ülkede yaşamalarına rağmen bunun sofralarına yansımadığını düşünen Iraklılar, ülkedeki ekonomik dar boğazın ailelerin yaşamlarına da yansıdığının altını çizerek, bir çok ailenin geçimini sağlayabilmek için küçük yaştaki çocuklarını kendi iş güçlerinin çok üstündeki işletmelerde çalıştırdıklarını belirtiyorlar.

Saddam rejimi döneminden bu yana Irak’ın ardı ardına yaşadığı savaşlarında etkisiyle erkeklerin sayısındaki azalma sonucu nüfusunun çok büyük bir bölümünün kadın ve çocuklar düşük maaşlarla çalışmak zorunda kalıyor. Ülkede açlık sınırının altında yaşayan çocuklar, yetişkinlerin zorlandığı işlerde aylık 40 veya 45 dolar gibi düşük ücretlerle çalışıp ailelerinin geçimine katkıda bulunmaya çabalıyorlar. Küçücük bedenleri ve minicik elleriyle başkent Bağdat ve diğer kentlerdeki sanayi sitelerinde çalışan çocukların en büyük şikayeti ise çocukluklarını yaşayamadan hayatın yükünü omuzlamak. Irak’ta patlayan bombaların binalardan çok yüreklerde açtığı tahribatın ürpertici yanlarını seyrederken, Iraklı çocukların ” top oynamaya bile korkuyoruz, top oynayan çocukları bile bombalarla öldürüyorlar” feryadını gözlemliyoruz. Savaşın acı faturası, Iraklı çocukların hayallerinin yok edilmesini de kapsıyor.

Bağdat Sanayi sitesinde 16 yaşın altında yaklaşık 3 bin 100 çocuk çalıştırılıyor. Açlık sınırının altındaki bir ailenin çocuğu olan Udeyme Muhammed,”Top oynayacak alanlarımızı bile bombalıyorlar. Aiemin durumu çok kötü; ben de mecburen çalışıyorum. Yani zaten istesem de top oynayamam. Ayda 40 dolar maaş alıyorum. Ben ve 4 kardeşim de çalışıyoruz. ” diyor. Bir diğer çocuk Ali Kazım Latif ise, “Irak’ta her gün insanları kaçırıyorlar. Her evde para sıkıntısı var. Eskiden devlet, evlerimiz için yardımlar yapardı. Şimdi bu yardımlar azaldı. Benim babam öldü, anneme ve 2 kardeşime ben bakıyorum. Annem 120 dolar maaş alıyor, ben de 40 dolar; biz bu parayla geçinmeye çalışıyoruz” diyor.

Tam 25 yıldır savaş içerisindeki Irak’taki şiddet olayları çocukların psikolojilerini de kötü yönde etkiliyor. Yapılan araştırmalar, ülkedeki gerilimin en büyük etkisinin çocuklara yansıdığını gösteriyor. Gençler, kendilerini ümitsizliğe sevk eden güvenlik problemi ve yoksulluktan ABD güçlerini sorumlu tutuyor. Bu nedenle gençler arasında ABD karşıtlığı yükseliyor. ABD ve Irak güvenlik güçlerinin yaptığı operasyonlarda direnişçi oldukları gerekçesiyle tutukladıkları Iraklıların çoğunluğunu 15-29 yaşları arasındaki gençler oluşturuyor.