Iraklı kadınların her günü ‘işkence’

Irak'ın başkenti Bağdat'ta 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla düzenlenen toplantıda Iraklı kadınların maruz kaldıkları işkence ve zorluklar gözler önüne serildi.

Irak Özgür Kadınlar Derneği tarafından düzenlenen toplantıda Iraklı kadınlarının yaşadığı şiddet ve işkencelerin anlatıldığı bir de resim sergisi açıldı.

Dünya Kadınlar gününde Irak’taki kadın sorununa ilişkin çarpıcı iddiaları gündeme getiren Irak Özgür Kadınlar Derneği Başkanı Yanar Muhammed, kadınların tutuklu bulundukları hapishanelerde işkencelere maruz kaldıklarını söyledi. Yanar Muhammed, özellikle Kazımiye Hapishanesi’nde tutuklu bulunan kadınlara insanlık dışı davranışlarda bulunulduğunu kaydetti. Muhammed, “Bu cinayetlerin en çarpıcı örneği Kazımiye kadın hapishanesinde yaşanıyor. Saddam döneminden bugüne kadar kadına yönelik şiddeti bir rakamla açıklamak zor. Ancak yaklaşık 2 bin kadın Irak içinde ve dışında satıldı. 150 kadar kadın tecavüze uğradı.” dedi. Kadınların polis merkezlerinde işkence ve tecavüzlere maruz kaldığını ifade eden Muhammed, ellerinde bu olaylarla ilgili belgeler bulunduğunu söyledi. Muhammed, “Bütün cinayetleri ortaya koyup açıklayacağız. Bu dönem kadına karşı bir dönemdir. İşgalci güçlerin Irak’ı terk etmelerini istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Daha sonra söz alan ve hapishaneleri gezip incelemelerde bulunduğunu ifade eden dernek üyesi Nede Muayet ise, cezaevlerindeki kadınların, yaşadıkları işkenceleri ortaya koymak için kanları ile dilekçeler yazdıklarını ve kendilerinden bunları cumhurbaşkanı ve başbakana iletmelerini istediklerini belirtti.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı çeşitli polis merkezlerinde yüksek rütbeli polislerin bazı kadınları zorla alıkoyduğunu kaydeden Muayet, “Bazılarının isimleri elimizde. Bu belgelerde 4 polis yetkilisinin kadınları alıkoyduğuna dair bilgiler var. Gasp ve alıkoyma yanında suçlamaları kabul etmesi için bazı kadınlara işkenceler yapıldı.” dedi. Muayet, cezaevlerindeki yolsuzlukların da göze çarptığını ifade etti.

Toplantının yapıldığı salonda, “Irak hapishanelerinde yatan kadınlara yönelik tecavüzleri durdurun. Irak kadını için eşitlik” gibi pankartlar yer aldı.