Iraklı Şii lider Sadr Hamas ve Hizbullah’ı örnek alıyor

Iraklı radikal Şii lider Mukteda El Sadr'ın ''önlenemez'' yükselişi sürüyor.

hareketi Irak hükümetine ciddi bir alternatif oluşturmuş durumda. Hamas’ın Gazze’deki, Hizbullah’ın Lübnan’daki taktiklerinden esinlenen Sadr, şimdi de Sünni Araplar ve diğer etnik-dini gruplara el uzatma çabasında.

Radikal Şii lider Mukteda El Sadr’ın Amerikan işgaliyle başlayan yükselişi, ülkenin iç savaşın eşiğine gelmesi ve siyasetin tıkanmasıyla sürüyor.

El Sadr kendini, halkın inancının kalmadığı tüm siyasi partilerden soyutlamayı başardı, yeni stratejisinin esin kaynağı Hamas ve Hizbullah.

Tabana inip, halka siyasilerin veremediğini veren El Sadr, böylece Irak hükümetine ciddi bir alternatif haline geldi.

Güvenlikten sağlığa, eğitimden ekonomiye pek çok alanda Sadr hareketi, hükümetin önüne geçmiş durumda. El Sadr hareketinin ülke çapına yayılmış yüzlerce merkezi var.

Bu merkezlerde halkın, gıda, ilaç, giyecek, barınma hatta para gibi en temel ihtiyaçları karşılanıyor. Tıpkı Hamas ve Hizbullah’ın yaptığı gibi Sadr hareketi güvenlik sorununu da kendi milis gücüyle çözüyor.

Bağdat’ta tüm Şii mahalleri Mehdi ordusunun denetiminde. El Sadr’ın “tabana inme” taktiği, Şiiler arasında büyük destek gördü.

Şimdi Sünniler ve diğer etnik-dini gruplara zeytin dalı uzatan El Sadr 25 Mayıs’ta yaptığı konuşmada, mezhep çatışmalarının sona erdirilmesini istemiş, birlik çağrısı yapmıştı.

El Sadr, birçok konuda Sünnilerle aynı düşünüyor, Amerikalılarla işbirliğine karşı çıkıyor ve yabancı askerler için çekilme takvimi açıklanmasını istiyor.

Sadr ayrı bir Kürt devleti ya da bazı Şii siyasilerin savunduğu “özerk Şii bölgesi” fikrine de kesinlikle karşı, ülkenin birliğini savunuyor.

Sadr’ın bu stratejiyi belirlemesinde, kendisini dışlayan yeni Kürt-Şii ittifakı kurma çalışmalarının da etkisi var. Sadr’ın önündeki tek mesele Sünni Arapları hedef alan Mehdi ordusu içindeki ölüm timlerini durdurmak.

Sünniler parlamentoyu boykota son veriyor

Bu arada Irak’taki en büyük Sünni bloku, geçen ay başlattığı parlamentoyu boykota son veriyor. Sünni bloku Uyum Cephesi sözcüsü Salim Abdullah, meclisin, Sünni Meclis Başkanı Mahmud Meşhedani’nin başkanlık edeceği bugünkü oturumuna katılacaklarını belirtti.

Sözcü, diğer bloklarla müzakerelerde bulunduklarını ve Meşhedani’nin oturuma başkanlık etmesi sözünü aldıklarını, dolayısıyla boykotu sona erdirdiklerini söyledi.

Sünni bloku, Şiilerin çoğunlukta olduğu mecliste 11 Haziran’da yapılan oylamayla Meşhedani’nin görevden alınarak yerine geçici olarak Şii yardımcısının getirilmesi üzerine meclisi boykot kararı almıştı.

Meclis’te 44 milletvekili, kabinede de 6 bakanı bulunan Uyum Cephesi partili Kültür Bakanı hakkında tutuklama kararı çıkarılması üzerine kabine toplantılarını da boykot etme kararı almıştı.

Partinin kabine toplantılarını boykotunu sona erdirip erdirmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

CNN TÜRK