Iraklı Şiiler başbakan adayını seçti

Irak'ta Şii ittifakının başbakan adayını belirlemesi üzerine meclisin 15 gün içinde toplanması ve hükümet kurma çalışmalarına başlanması bekleniyor.

Irak’ta 15 Aralık’ta yapılan genel seçimlerin resmî sonuçlarının açıklanmasının ardından başbakan adayını belirlemek için Şii İttifakı Başkanı Abdulaziz El Hekim’in evinde bugün yapılan oylamada başbakanlık görevi için, halen başbakanlık görevini yürüten Dava Partisi lideri İbrahim Caferi önerildi.

Yapılan oylamada şu anki başbakan İbrahim Caferi 64 oy alırken, devlet başkan yardımcılığı görevini yürüten Adil Abdulmehdi 63 oy aldı. 1 tane de boş oy kullanıldı. Dün yapılan toplantıda başbakanı belirlemek için yapılacak oylama bugüne ertelenmişti.

Toplantı sonrası konuşan Başbakan İbrahim Caferi, çıkan karara saygı duyduğunu ve halkının isteği üzerine bu görevi yürüteceğini belirtti. Başbakanlık görevinin büyük ve ağır bir sorumluluk olduğunu kaydeden Caferi, 15 gün içinde hükümet kurma çalışmalarına başlanacağını belirterek, “Yapacağım ilk iş önce güveni sağlamak, ekonomiyi ileriye götürmek ve genel hizmetleri halka ulaştırmak. Hükümeti kurarken bunlara mutlaka dikkat edeceğim. Ayrıca anayasaya bağlı kalmak, seçim sonuçlarını göz önünde bulundurmak ve ulusal birliği gerçekleştirmek çerçevesinde bir hükümet kurmaya çalışacağım. Bu hükümet diğer hükümetten farklıdır. 15 gün içinde meclis toplanacak. Çeşitli taraflarla diyalog kurulacak.” diye konuştu.

Şii İttifakı Başkanı Abdulaziz El Hekim ise, çıkan sonuçtan dolayı Irak halkını tebrik etti. El Hekim, “Hükümeti Caferi kuracak ve çeşitli taraflarla görüşmeye başlayacak.” açıklamasını yaptı. Başbakanlık adayı olarak gösterilen ve yarışı 1 oyla kaybeden Adil Abdulmehdi ise Şii İttifakı’nın çıkarının herşeyin üstünde olduğunu ifade ederek başbakanlığa seçilen Caferi’nin buna layık bir insan olduğunu kaydetti. Ayrıca Abdulmehdi hükümetin bu ay sonu veya önümüzdeki ayın ortasına kadar kurulacağını kaydetti.