Iraklı Şiiler’den karikatür protestosu

Irak'ın başkenti Bağdat'ta toplanan binlerce kişi, Danimarka başta olmak üzere bazı ülkelerin gazetelerinde Hz. Peygamber'e hakaret içeren karikatürlerin yayınlanmasını protesto etti.

Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan protesto eyleminde öfkeli Iraklı vatandaşlar ellerinde silahlarla, “Canımızla kanımızla sana fedayız Ya Resulallah, Dava taraftarları hepimiz senin emrinde ve senin askerleriniz Ya Resulallah, Bu karikatürleri yayımlayanları lanetliyoruz” soluganları attılar. Göstericilerin taşıdığı pankartlarda da “Selam sana ey güzel Peygamber, Dine saygı, Hz. Peygamber’e karşı bu davranış Siyonistler tarafından yapılmış, Bunun amacı Müslüman ve Hristiyanlar arasında kargaşa çıkarmaktır, Başımızın tacısın Ya Resulallah” ibareleri yer aldı.

Olaysız geçen gösteriye katılan Şeyh El Zeydan Feriç, kendilerinin Hristiyan ve Müslümanlar arasında bir fark görmediklerini belirterek böyle görenleri ve saygısızlık yapanları kınadıklarını belirti. Feriç, Müslümanlar olarak tüm dinlere saygılı olduklarını belirterek “Peygamberin kızı Hz. Fatma’yı nasıl seviyorsak, Meryem anayı da aynı şekilde seviyoruz. Bazı gazetelerde yayımlanan bu karikatürler kabul edilemez. Yalnız peygamberimize değil, diğer tüm peygamberlere sevgimiz büyüktür. Onlara saygısız davranamayız. Tüm Müslüman ülkelerden isteğimiz bu tür davranışlara barışçıl yollarla tepki göstermeleridir” diye konuştu.