Iraklılar kaçırılan yakınlarının cesetleri için fidye ödüyor

Artık adam kaçırmanın sıradan bir hale geldiği ülkede ceset ticareti de başladı.

Irak’taki dehşet her geçen gün yeni bir boyut kazanıyor. Artık adam kaçırmanın sıradan bir hale geldiği ülkede ceset ticareti de başladı. Kaçırılan yakınlarının cesedini almak isteyenler binlerce dolar ödemek zorunda.

Londra’da yayımlanan Şark ül Avsat gazetesi muhabiri Irak’taki ceset ticaretinin öyküsünü yazdı.

Emekli bir subay olan Ahmet Nizar Abdülaziz, ailesiyle birlikte yaşadığı Bağdat’ın El Kadra mahallesinde silahlı bir grup tarafından kaçırıldı.

Kaçırılan Nizar Abdülaziz’in ağabeyi Muvafak Abdülaziz olayı şöyle anlattı: “Bizi onun cep telefonundan aradılar. Serbest bırakmak için 50 bin dolar istediler. Pazarlıklar sonucu bu para 35 bine düştü. Kararlaştırılan yerde parayı teslim ettik. ‘Yarın size oğlunuzun yerini söyleyeceğiz’ dediler.”

Nizar Abdülaziz’in kardeşi Mücahid Abdülaziz de, “Sonunda ağabeyimin Bağdat’ın batısında bir mezarlıkta olduğunu söylediler. Oraya gittiğimizde yolun kenarında cesedini bulduk. Otopsi sonucu kaçırıldığı gece vurulduğunu öğrendik. Bize cesedini satmışlar” dedi.

Umm Ahmed adlı kadının kocası da kaçırıldıktan sonra öldürülmüş. Ahmed, “Günlerce bekledik. Sonra bir adam bizi aradı. ‘Kocanızın cesedini buldum ve onu Kerbela’ya gömdüm’ dedi. Mezarının yerini göstermek için 10 bin dolar istedi. 6 bin dolarda anlaştık. Otopsi yaptırana kadar o cesedin kocamınki olduğundan emin olamadım” diye konuştu.

‘Ceset ticareti’ artık yaygın bir uygulama

Ülkede işgalin başından beri kaç kişinin öldüğü kesin olarak bilinemiyor. 150 bin ile 650 bin sivilin öldüğü tahmin ediliyor. Büyük kentlerin etrafındaki yolların çevresinde her gün onlarca ceset bulunuyor.

Bazı grupların kendi özel morglarını kurduğu, kurbanlarının yüzlerini resimleyip, onlara numara verdikten sonra derin dondurucularda sakladıkları belirtiliyor. Bu fotoğraflar daha sonra ailelere gönderiliyor ve “ceset ticareti” başlıyor.

CNN TÜRK